Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İŞKUR şifreyi çözdü

Isparta İŞKUR Müdürü Hüseyin Ergin, işsizlerin bir çoğunun hazır para kazanma hevesinde olduğunu belirterek iş sahibi olmaktan çok kursa katılım parası almaya geldiklerini söyledi

Giriş Tarihi: 20.8.2013
Isparta İŞKUR İl Müdürü Hüseyin Ergin, kurum olarak yaptıkları çalışmaların hepsinde Türkiye ortalamasının üzerinde olduklarını ancak bir konuda hiç ilerleyemediklerini belirtti. Bundan dolayı çok üzgün olduklarını ifade eden Ergin, özellikle kurslara ağırlık vererek işsiz kimsenin kalmamasını önlemeye çalıştıklarını bildirdi. Ergin, bu yılın ilk 7 ayında 5 bin 3 kişiye istihdam sağladıklarını belirterek, genel müdürlüğün Isparta'ya koyduğu yıllık hedefin çok üzerinde bir başarı gösterdiklerini bildirdi. Ergin, "2013 yılı için genel müdürlük tarafından bize verilen hedef 4 bin 670 olarak belirlenmişti. Ancak ilk 7 ayda bu hedefi geçtik. Ama Isparta'da iş beğenmeme olayı var. İnsanlar kolay kazanç elde etmek istiyor" dedi.

DAVETE GELMİYORLAR
İstihdam garantili kurslara katılanların çoğunun bir işe yerleştiğini bir kısmının gitmediğini vurgulayan Ergin, "Bu yıl kurs açmaktan çok kurslarımıza katılan kişileri işe yerleştirmeyi hedef olarak belirledik. Bu kişileri biz davet ediyoruz. İşverenleri kurumumuza çağırıyoruz. İşverenle iş arayanı burada buluşturuyoruz. Karşılıklı anlaşırlarsa işe başlıyorlar. Ancak iş arayanlar gelmiyor. İnsanlarımız işlere talip olmuyorlar ve halen kurs açılmasını istiyorlar" diye konuştu. Açtıkları kursların amacının iş bulmak ve istihdamı artırmak oldu��unu anlatan İŞKUR Müdürü şunları söyledi: "Bir kişi her açılan kursa katılamaz. Bir kursa katıldıktan sonra o alanda bir meslek sahibi olmuş demektir. Ondan sonrası artık o kişinin o kurs alanında işe yerleştirilmesidir. İnsanlarımızın kolay kazanç elde etme çabası içerisinde olduklarını görüyoruz. Alın teri ile 'ben bu mesleği daha iyi yapacağım' çabasının ötesinde 'daha kolay nasıl para kazanırım' düşüncesi var. Kısacası kursa gelen kişiler meslek edinmek çalışmak için değil, kurs karşılığı devletin verdiği parayı almak için geliyorlar."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İŞKUR şifreyi çözdü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN