Sağlık turizmi için 1 milyon teşvik

Giriş Tarihi: 22.8.2013

BAKA, sağlık turizmi için kurumları kümelendirerek Ekonomi Bakanlığı'ndan 1 milyon dolar teşvik alacak. Sağlık turizminin önünü tıkayan engeller ve yapılacaklar belirlendi

Antalya'nın sağlık turizminden aldığı payı yükseltmek üzere oluşturulan Batı Akdeniz Sağlık Turizmi Çalıştayı'nı düzenleyen BAKA, katılımcı firmalarla kümelendirme oluşturarak Ekonomi Bakanlığı'ndan 1 milyon dolar teşvik isteyecek. Antalya'daki 50'ye yakın sağlık turizmiyle ilgilenen hastane, otel, sigorta şirketi, seyahat acentesi ve ulaşım şirketinden oluşturulan kümelenmeyle, bakanlığın döviz kazandırıcı hizmetler teşviğinden en üst limit 1 milyon Dolara'a kadar yararlanmak için sonbaharda başvuru yapılacak.

PARA ALT YAPIYA

Alınacak paranın sertifikasyon, ara eleman yetiştirilmesi, kurumsallaşma, yurt dışı pazar araştırması, danışmanlık gibi kalemlerde kullanılacağını açıklayan BAKA Genel Sekreteri Tuncay Engin, teşvikten yararlanmak için gereken ihtiyaç analizi ile yol haritasının hazırlandığını söyledi. BAKA'nın öncelik tanıdığı sağlık turizmi üzerine 3 yıllık çalışmasıyla önemli bir yol kat ettiklerini vurgulayan Engin, "Devlet kuruluşu olarak sağlık turizmi potansiyeli olan kurumlar üzerinde şemsiye kuruluşuz. Bundan sonra netice almaya yönelip, bu kurumları bir arada tutmaya çalışacağız" diye konuştu. Bugüne kadar 200'e yakın kişiyle görüşerek ortak irade oluşturup, bu iradeyi canlı tutmaya çalıştıklarını belirten Engin, "Sonuç almak için ortak çalışma kültürünü yaşatıyoruz. Yıkıcı değil, yapıcı rekabeti getirmeyi hedefliyoruz" dedi.

ENGELLER
Çalıştayda yapılan görüşmelerde, sağlık turizminin yaygınlaşmasının önündeki engeller de netleşti. Firmalarla görüşme yaparak bu engelleri belirle- yen BAKA Antalya Yatırım Des- tek Ofisi Koordinatörü Alaattin Özyürek, Sağlık Turizmi Küme Çalışması Direktörü Sadettin Dikmen ve Küme Çalışma Uzmanı Esra Alagöz Kaya üçlüsü, çoğunluğu Ankara nezdindeki çözümler için çalışıyor.

MEVZUAT YOKLUĞU

Sağlık turizminin önündeki en büyük engel de ne Sağlık Bakanlığı'nın, ne de Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın sağlık turizmine yönelik mevzuatı olmaması. BAKA, en fazla bu problemi aşmak istiyor. Örneğin Alman vatandaşının sigorta primini ödeyerek hak ettiği evde bakım sistemi ve bakım sigortası Türkiye'de yok. Alman Sağlık Bakanlığı, bu sebepten vatandaşlarının evde bakım hizmeti haklarından Türkiye'de yararlanmasına onay veremiyor.

GÜVEN
Çalıştayda üzerinde en fazla tartışılan bir konu da, sağlık hizmetlerinin faturalandırılmasındaki güvensizlik oldu. Baş ağrısı için giden bir hastaya birçok gereksiz tetkik yapılarak 2 bin 500 dolar fatura çıkarılmasının önüne geçilmesi için, TSE gibi sağlık kurumları arasında JCI'ye (Ortak Uluslararası Komisyon) akreditasyonlu kurum sayısını arttırmak öncelikli hedeflerden biri oldu. Antalya'daki 20 özel hastaneden sadece 2 tanesi JCI'ye akredite. Bu konuda sağlık hizmetlerinin alt ve üst limitini belirleyecek Sağlık Uygulamaları Tebliği oluşturulması fikri, rekabeti öldürmemek, piyasanın kendi kendini onarması ve adaptasyonunu sağlaması gerektiği görüşüyle reddedildi. Singapur'daki gibi sağlık hizmetlerinde etik dışı uygulamaları şikayet etme merci olsun istendi. Böylece otel ile hastane arasındaki yılda belli sayıda hasta gönderme anlaşmasına dayanılarak, turiste gereksiz tedavi uygulanarak fatura kabartmaların önüne geçilecek.

DİREKT UÇUŞ BİRİNCİ ŞİKAYET
Geçen yıl sağlık turizmi için İstanbul'a 25 bin 73, Kocaeli'ne 10 bin 947, Ankara'ya 7 bin 708 ve Antalya'ya 6 bin 579 turist geldiği açıklandı. Ancak bu rakamlar gerçeği yansıtmıyor. Çünkü Antalya'ya direkt uçamayan turist hastalar, İstanbul'da Türkiye'ye giriş yapıyor. Sağlık Bakanlığı'nın sağlık turizmi yapmak için tavsiye ettiği Arap, Türki, Afrika ve Avrupa ülkelerinden Antalya'ya direkt uçuş yok. Kalp ameliyatı, böbrek nakli ya da yüz naklini daha ekonomik ve kaliteli hizmet anlayışında yaptırabileceği Antalya'yı tercih eden hasta turistler, aktarmalı uçuş yüzünden saatlerce havalimanında beklemek ya da bavullarının peşine düşme zahmetine katlanmak istemiyor.

TANITIMDA MALEZYA MODELİ
Sağlık turizminin tanıtılması konusunda en dikkat çekici öneri ise Malezya'daki gibi gelen her turistin pasaportunun arasına el ilanı koymak oldu. Sağlık kurumlarının reklam yasağının esnetilmesi konusunda ise görüş birliğine varıldı.

KALİTE ÖNE ÇEKİLSİN
Antalya'nın sağlık turizmi potansiyelinin tanıtılmasında, birçok ülkeye göre aynı tedavinin daha ucuza yapıldığının duyurulması önerisi ise reddedildi. Bunun yerine dünyada ilk kez yapılan yüz nakli, kadavradan rahim nakli gibi dünya çapında ses getiren uygulamalar örnekleriyle Antalya'nın sağlık kalitesinin öne çıkartılması kararlaştırıldı. Kalp ameliyatı 5 bin Dolar demek yerine, içinde hava ve kara transferleri, konaklama ve rehabilitasyon hizmetlerini de kapsayan sağlık turizmi paketleri oluşturulma kararı alındı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sağlık turizmi için 1 milyon teşvik
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN