Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Mavi Bayraklarımız birer birer düşüyor

Dünyanın 'Mavi Bayrak' şampiyonu olan Antalya'da, sezon ortası denetimleriyle 5 plajın Mavi Bayrağı iptal edildi. 5 plajın 3'ünü halk plajları oluşturdu. Sarısu Plajı ikinci kez Mavi Bayrak hakkını kaybetti

Giriş Tarihi: 23.8.2013
Dünyanın 'Mavi Bayrak' şampiyonu olan Antalya'da, 5 plaj sezon ortası denetim sürprizi yaşadı. 2013 sezonu başında 197 plaj, 6 marina ve 5 yat Mavi Bayrak almaya hak kazanmıştı. Antalya'daki 5 plajın mavi bayrağı ise sezon ortası denetimlerde iptal edildi. İptal edilen 5 plajın 3'ünün halk plajı olması dikkat çekti. Sarısu Halk Plajı, Evrenseki Büyük Halk Plajı, Evrenseki Batı Halk Plajı, Divan Talya Otel ile Dedeman Antalya Hotel'in Mavi Bayrakları iptal edildi.

TALYA VE DEDEMAN

Yıkılarak yeniden yapılması planlanan Divan Talya Otel'de, imar planı nedeniyle bu hedef gerçekleşmeyince kapanma kararı alınmış ve otel Mayıs ayı ortasında kapılarını kapatmıştı. Dedeman Otel'de ise kaçak olduğu gerekçesiyle sahille bağlantı sağlayan asansörün yıkılmasıyla Mavi Bayrağını kaybetti. Halk plajlarında Mavi Bayrakların indirildiği Evrenseki'de aynı sahil bandını paylaşan Sensimar Side Resort, Trendy Verbena Hotel, Aydınbey Kings Palace, Port Side Resort ve Royal Dragon Hotel'in sahillerinde ise Mavi Bayrak dalgalanmaya devam ediyor. Evrenseki'de Mavi Bayraklı halk plajı da kalmamış oldu. İlçelerde Alanya'da 4, Manavgat ve Kemer'de 3, Serik'te 2, Gazipaşa ve Kaş'ta da 1 tane Mavi Bayraklı halk plajı kaldı.

SARISU YİNE KAYBETİ
Sarısu Halk Plajı geçen yıl da plaj işletmesinin devrine ilişkin yapılacak ihalenin sonuçlanmaması ve dolayısıyla kriterlerin yerine getirilememesi nedeniyle sezon ortasında Mavi Bayrak iptali yaşamıştı. Sarısu Halk Plajı konusunda sorunların sürmesi nedeniyle Mavi Bayrak iptali yeniden gerçekleşti. Sarısu'da Mavi Bayrağın inmesiyle birlikte, Antaya merkezdeki Mavi Bayraklı tesis sayısı 13'e geriledi.

KONYAALTI'NDA SORUN YOK

Konyaaltı sahilinde 6 tane, Beach Park'ta 4 tane ve Lara, Örnekköy, Mermerli'de 1 tane Mavi Bayraklı tesis bulunuyor. Konyaaltı sahilindeki Baki Beach'e bağlı Mavi Bayraklı 6 plaj da iptal tehlikesi yaşamıştı. Antalya Valisi Sebahattin Öztürk'ün devreye girmesi ve Konyaaltı Belediyesi'nin temiz sahil kullanımı için garantör olması ile sorun ortadan kalkmıştı.

ANTALYA DÜNYA BİRİNCİSİ KENT
Deniz suyunun temizliği, çevre yönetimine verilen önem ile plaj veya marinayı kullananların ihtiyaçlarına cevap verecek donanım ve güveliğe sahip olunması gibi 33 kriteri yerine getiren plaj ve marinalara verilen Mavi Bayrak sayısında Antalya, dünyada kentler arasında birinci sırada yer alıyor. Antalya'nın en yakın takipçileri ise Fransızca "mavi kıyı" anlamına gelen Cote d'Azur bölgesini de içine alan Fransa'nın Provence ile İspanya'nın Galiçya bölgesi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Mavi Bayraklarımız birer birer düşüyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN