Antik dönemlerin lideri sınıfta kaldı

ATB'nin tarım toplantısında konuşan Prof. Dr.Nevzat Çevik, Antalya zeytinciliğinin bugün sefalet içinde olduğunu söyledi

Giriş Tarihi: 25.8.2013
Antalya Ticaret Borsası'nın (ATB) tarım toplantısının konuşmacısı Arkeoloji Profesörü Nevzat Çevik, 5 bin yıllık tarihi olan Antalya tarımının günümüzde kötü seviyede olduğunu özetleyen bir sunum yaptı. 3 bin yıldır zeytincilik yapılan Antalya'nın Pamfilya bölgesinin dünya ihracat şampiyonu olduğunu anlatan Prof. Çevik, "Günümüzde Antalya'nın zeytincilikte adı geçen 5 tane markasının olmaması, aslında sefalettir. Antalya'da nerede kazı yapsak, bir kitabe bulsak, içinde mutlaka zeytincilikle ilgili bir buluntu, yazı ortaya çıkarıyoruz" dedi.

OY DÜŞÜNCESİ HATA

Binlerce yıllık tüm medeniyetlerde kırsal bölgelerin kenttekileri doyurduğunun altını çizen Çevik, "Zeytinlikler, tarlalar, günümüzün organize sanayi bölgeleri gibi antik kentlerin dışında olur. Bugün oy potansiyeli yok diye kırsalı önemsemezseniz, büyük hata olur" diyerek günümüzün tarım politikalarına tarihsel bir eleştiri sundu. Antik çağlardaki insanların kentlerini zor şartlarda dağlık bölgelere kurduklarına dikkat çeken Çevik, tarım yapılabilecek düz alanlara kıyamadıkları için bu tercihi yaptıklarını söyledi. Tarımın bulunmasıyla yerleşik düzenin ve medeniyete geçişin olduğunun altını çizen Çevik, antik çağda düz araziye ev yapılmadığını şimdi ise tarım arazilerine apartman yapıldığını belirtti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Antik dönemlerin lideri sınıfta kaldı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN