Türkiye'nin en iyi haber sitesi

EVAR hayatını kurtardı

Giriş Tarihi: 25.8.2013

Fethiye'de yaşayan 75 yaşındaki emekli Adalı'nın karnındaki aort damarına Medical Park Kalp Hastanesi'nde stent takıldı

Muğla'nın ilçesi Fethiye'de yaşayan 7 çocuklu Remzi Adalı, bel ağrısı, karın ağrısı ve nefes darlığı şikayetiyle Medical Park Antalya Kalp Hastanesi'ne başvurdu. Yapılan tetkiklerde 2.5 santim çapında olması gereken aort damarının 6 santim çapa ulaştığı tespit edilen Remzi Adalı, Prof. Dr. Hüseyin Okutan ve ekibi tarafından ameliyat edildi.

HER AN YIRTILABİLİRDİ

Operasyonu gerçekleştiren Prof. Dr. Okutan hastanın karın ağrısı şikayeti ile kliniğe başvurduğunu belirterek, "Yapılan kontrollerde karnındaki, normalde 2.5 santim çapında olması gereken aort damarının 6 santim çapa ulaştığını tespit ettik. Yüksek tansiyon ve damar sertliği, aort damarının genişlemesine (aort anevrizması) sebep olur. Damar çapı 5.5 santim çapa ulaştıktan sonra damarda her an yırtılma tehlikesi olabilmektedir. Damar yırtıldıktan sonra hasta saniyeler içinde hayatını malesef kaybeder. Bu riskten dolayı aort damar çapı 5.5 santimi aşan hastalara hemen müdahale edilmelidir" dedi.

BASİT AMELİYAT
Aort anevrizmasına eskiden genel anestezi altında ameliyathane şartlarında karından kesi ile girilerek müdahale edildiğini belirten Prof. Dr. Hüseyin Okutan, hastalar en az 4 saat süren ameliyattan sonra ortalama 3 gün ağızdan gıda alamazlardı. Artık hastalarımız aort damarına stent (EVAR) yerleştirilerek sağlığına kavuşabilmektedir. EVAR işlemi anjio ünitesinde hasta uyutulmadan lokal anestezi veya belden uyuşturularak, sadece her iki kasıktan 5'er santimlik kesiler ile yaklaşık 1.5 saat sürede tamamlanmaktadır. Aort damarına stent (EVAR) işlemi sonrası hasta ağrı duymaz, kan kaybı neredeyse hiç olmaz ve hasta 3. günde taburcu edilir" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
EVAR hayatını kurtardı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN