Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Güneş ışığından kaçının

kaçının Medical Park Antalya Hastanesi Dermatoloji Uzmanı Dr. Yılmaz, güneş ışınlarına karşı uyardı

Giriş Tarihi: 25.8.2013
Medical Park Antalya Hastane Kompleksi Dermatoloji Uzmanı Dr. Sadık Yılmaz, güneşin cilt üzerindeki zararlı etkilerine dikkat çekerek bazı önemli uyarılarda bulundu. Uzm. Dr. Yılmaz, güneşin vücudumuz için çok sayıda yararı olduğunu belirterek, "Ancak uzun süre güneşe maruz kalmak en başta deride kahverengi lekelenmeler, kırışıklıklar, incelmeler ile derinin erken yaşlanmasına neden olur" diye konuştu.

ŞEMSİYE FAYDASIZ
Uzun süre güneşe maruz kalınması halinde deri kanserinin gelişebileceğinin de unutulmaması gerektiğini belirten Uzman Dr. Sadık Yılmaz, "Bir de aralıklı ancak yüksek dozlarda, ani güneş yanıklarının oluşacağı şekilde güneş hasarı olması, başka bir deri kanserine zemin hazırlar. O nedenle özellikle güneş ışınlarının dik geldiği 10.00 - 16.00 saatleri arasında güneşlenmemek gerekir. Hatta, bu saatlerde mayo ile şemsiye altında durmanın da hiçbir koruyucu etkisi yoktur. Zira kum ve çakıllardan yansıyan güneş ışınlarının aynı oranda hasarlara yol açtığı kanıtlanmıştır" diye konuştu.

OZON TABAKASINDAKİ HASAR RİSKİ ARTTIRDI
Ozon tabakasında oluşan hasarlar ve küresel ısınmanın, güneş ışınlarının zararlı etkisini arttırdığını hatırlatan Yılmaz, özellikle açık tenlilerin deri kanseri açısından riskli grupta yer aldığına dikkat çekti. Yılmaz, en az 30 koruma faktörlü (SPF 30) koruyucu krem gibi ürünlerin, güneşe çıkmadan en az 20-30 dakika önce sürülmesi ve en az 3 saatte yenilenmesi gerektiğini de vurguladı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Güneş ışığından kaçının
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN