Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Işık YARGIN: Ayna

Giriş Tarihi: 26.8.2013
Napolyon, "coğrafyalar milletlerin kaderini tayin eder "demiş. Doğduğum coğrafya da geçirmekte olduğum hayat; bu coğrafyanın zorluğunu deney imlettirdi.
Basit çocukluk güdülerimizle haykırdığımız tekerlemelerle meğerse kaderimizi yaşar, kaderimize hazırlanırmışız. Bir,iki üçler yaşasın Türkler, dört,beş altı Polonya battı, yedi, sekiz,dokuz Ruslar domuz, on, on bir,on iki İtalya tilki,on üç, on dört, on beş Amerika kardeş. Uzayıp giden haykırışlarla bitap düşünceye kadar sokakları çınlatırdık. Domuz konusunda ufak münakaşalar yaptığımızda olurdu. Rus yerine, İngiliz, Alman demek için önce mutabakata varmak isterdik. O ses uyumu önemliydi hepimiz aynını söylemeliydik.
Avusturyalı bir diplomat olan Metternich, "Her milletin iç dayanışması için bir dış düşmana ihtiyacı var."
Demiş. Daha o günlerde; tekerlemeden anlaşıldığı üzere düşman bakımından hayli zengin olduğumuzu haykırarak söylemişiz. Sonra geçen zaman bu durumu pekiştirdi "dış mihraklar".
İç dayanışmada başarılı olamadık. Acaba tekerlemenin sonundaki "kardeş ülke" mi bu sorunumuzun kaynağı ? Açıkça söylemem gerekirse benim için hala gizemini koruyan bir soru. Bölgemizde rejim patlamaları oldu.
Tunus'ta başlayan Arap Baharı Mısır'da uluslar arası medya ve örgütlere rağmen Mübarek'i gönderdi. Libya'da Kaddafi dönemi tamamlandı. Suriye'de Esad'ı devirmek için başlatılan iç savaş, kanlı çatışmalar devam ediyor.
Ancak her iki ülkede yaşanan anlık olaylar insanlık dramları, iç savaşın o acayipliği acı veriyor. Bu insani hassas durumda uluslar arası dayanışmanın yeterli olmaması üzücüdür.
Uluslar arası dayanışmanın olmaması Çinlilerin "İşler kötü gittiğinde aynaya bakın" diyen atasözünü hatırlatıyor.
Durumu izleyici locasından seyreyleyenler aynaya bakmıyorlar. Oysaki aynada insanlık dramı var. Aklıma kötü şeyler geliyor. Sırasını beklettikleri var da maazallah sürecin tamamlanmasını mı bekliyorlar?
Mısır'da darbeciler dur durak bilmiyor.
Suriye'deki iç savaşın devam edeceğini söylüyorlar. Ve ülkem bu coğrafya da.
Coğrafyanın aynadaki yansıması kötü.
Ayna çok şeyin değiştiğini söylüyor.
Aynayı iyi değerlendirelim. Mevcut, görünen, olası parametleri önümüze koyarak, iyice değerlendirelim. Milletimizin kaderi, iyi bir yol haritası ile coğrafyanın dezavantajlarını uzak tutmayla da alakalı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Işık YARGIN: Ayna
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN