Tarım yok ediliyor

Isparta Ziraat Odası Başkanı Kutlu, son yıllarda şehir merkezindeki verimli arazilerin imara açılmasının tarımı yok ettiğini ileri sürdü. Kutlu, 'Biz oda olarak buna karşıyız' dedi

Giriş Tarihi: 27.8.2013
Isparta Ziraat Odası Başkanı Bayram Kutlu, son yıllarda şehir merkezindeki verimli arazilerin imara açılmasının tarımı yok ettiğini ileri sürdü. Tarım arazilerinin imara açılmasından rahatsızlık duyduklarını ifade eden Kutlu, "Isparta tarım kenti olarak biliniyordu ama artık böyle olmayacak. Atalarımız geleceği düşünerek mezarları bile kenar yerlere yapmışlar. Biz ise her yere konut yapıyoruz" dedi.

BETONLAŞTIRIYORLAR

Kutlu, özellikle eski ve mevcut Belediye Başkanı döneminde imara açılan tarım arazileri yüzünden gelecekte Isparta'yı büyük bir tehlikenin beklediğini iddia etti. Son olarak Başkan Yusuf Ziya Günaydın'ın Çünür'de 'Yeni Şehir Isparta' projesini hayata geçirmesiyle birlikte binlerce dönüm tarım arazisinin imara açılarak beton yığını haline geleceğini ifade eden Kutlu, "Isparta'da tarım arazileri devamlı betonlaşıyor. Isparta tarım şehri olarak görülüyor ve biliniyor ancak yakında bu değişecek. Artık tarım şehri olmaktan çıkacağız. Çünür'de 1200 dekar arazi imara açıldı. Burası çok verimli tarım arazileriydi. Buraları betonlaştırmak geleceğimizi tüketmek demektir. Gelecek nesillerimiz, arazilerimizden hiçbir şekilde faydalanamayacaklar" şeklinde konuştu.

ÜRETİMDE SIKINTI
Tarım arazilerini betonlaştırmanın geleceği yemek anlamına geldiğini savunan Kutlu, şunları söyledi: "Biz Oda olarak buna karşıyız. Ancak bunu da engelleyemiyoruz. Çünür'deki arazilerde 1987'de 5.000'lik imar yapılmış. Bu yüzden engelleyemedik. Ancak 2005'te Toprak Koruma Kanunları ile Mera Koruma Kanunları çıkartıldı. Toprak Koruma Kurulu var. Ben de bu kurulun üyesiyim. 2005'ten sonra yapılan her şeyi Toprak Koruma Kurulu olarak inceliyoruz. Kolay kolay topraklarımızı vermiyoruz. Gerçekten vicdanımız sızlıyor. Tarım alanları gün geçtikçe daralıyor. Bu yüzden gelecek yıllarda tarım üretiminde sıkıntılar yaşanabilir."

BUGÜN MÜ AKLINIZA GELDİ?

Başkan Hasan Balaman döneminde 18 uygulamasının açıldığını şimdiki Belediye Başkanı Yusuf Ziya Günaydın'da bu uygulamayı yaptığını anlatan Kutlu, "Hızlı bir şekilde araziler bitti. 1987'de 5.000 uygulaması yapılmış bugüne kadar dokunulmayan araziler bundan sonra neden imara açıldı? Acil bir ihtiyaç mı var? Yapıya elverişli daha kenar yerler var. Ama kenar yerlerin altyapısı için daha fazla masraf gerekeceğinden verimli arazilerin imara açılması daha kolaya geliyor" dedi.

ÇÜNÜR' E DOKUNMAYIN
Isparta'nın meyve ve sebze üretiminin Deregümü, Yakaören ve Çünür'de olduğunun altını çizen Kutlu, "Buraların betonlaşması Isparta'nın da geleceğine zarar veriyor. Tarım kenti Isparta'ya bu durum yakışmıyor. Bu konuda yerel yönetimin hassasiyetini biraz daha artırması gerekiyor. Geleceği iyi düşünüp, iyi karar vermek lazım" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Tarım yok ediliyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN