Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Patronlar sektörler arası birlik istiyor

ATSO meclis üyelerine yönelik 'Hedef ve Öncelikler' anketi yapıldı. En önemli beklenti tarım, turizm, ticaret ve sanayi entegrasyonu

Giriş Tarihi: 28.8.2013
Antalya Ticaret ve Sanayi Odası'nın (ATSO) Ağustos ayı meclis toplantısında meclis üyelerine yönelik "Hedef ve Öncelikler Anketi" gerçekleştirildi. 13 soruluk ankete, 127 kişilik ATSO meclisinde yaklaşık 100 üye katıldı. Meclis üyelerinin yüzde 34.3'üne göre, ATSO'nun ele alması gereken en önemli tema "tarımda, ticarette ve sanayide kent için ortaklık. ATSO'nun bu dönemde ele alması gereken en önemli konu, yüzde 27.5 ile "tarım, turizm, ticaret ve sanayi entegrasyonu."

TURİZM VE EXPO

Meclis üyeleri, turizmin tarım, ticaret, sanayi ile entegrasyonu konusunda, ATSO'nun öncelik vermesi gereken alanların yüzde 24.5 ile "ATSO Örnek Turizm Köyü" projesi ve yüzde 21.6 ile her otelin ihtiyacını bir köyden sağlamasını amaçlayan "Her Otele Bir Köy" projesi olması gerektiğini düşünüyor. Meclis üyelerinin yüzde 15.7'sine göre ise ATSO'nun bu dönemde ele alması gereken konu EXPO 2016. Meclis üyelerinin yüzde 21.6'sı ATSO'dan EXPO 2016'ya dünya odalarının katılımı için çalışma bekliyor. Meclis üyeleri, kent merkezinin sosyal ve ticari canlılık kazanmasına destek için ise ATSO yönetiminde yüzde 21.6 oranla "kentsel dönüşüme öncülük yapmasını" ve yüzde 18.6 oranla da "kent trafiğinin sorunlarına çözüm önerileri geliştirmesini" bekliyor.

SEKTÖREL ÖNCELİKLER

Ankette, sektörel beklentiler de ortaya konuldu. Buna göre, ticaret sektöründe işadamlarının yüzde 24.5'i ATSO'nun "işyeri enflasyonu", yüzde 21.6'sı ise "perakendecilik ve AVM yasasının takibi" konularına öncelik vermesini talep ediyor. Turizmin çeşitlendirilmesi konusunda ATSO'dan en büyük beklenti ise yüzde 35.3 ile kongre turizmi ve kongre merkezi talebi oldu. Tarım söktöründe ise üyelerin yüzde 31.4'ünün ortak fikri, "organize tarım bölgesi oluşturulması için öncülük" oldu. Sanayi sektöründe ise öncelik verilmesi beklenen konu, yüzde 26.5 ile "dış pazara giriş desteği ve kardeş oda anlaşmaları ile ihracata yönlendirme" olarak otaya çıktı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Patronlar sektörler arası birlik istiyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN