Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Işık YARGIN: Kentlilik

Giriş Tarihi: 2.9.2013
Dünyada olduğu gibi ülkemizde de çeşitli nedenlerin ortaya çıkardığı, kırsal kesimden kentlere veya bir kentten diğerine göç, kent ve kentlileşme, kentlilik bilinci gibi kavramları hayatımıza soktu.
Antalya gibi bir kentte yaşıyorsanız eğer; hem kırsaldan hem başka kentlerden ve hem de hiç azımsanmayacak kadar dış ülkelerden yönelen göç hareketlerinin tümüne tanıklık edersiniz. Bu sadece insan sayısının arttığına tanıklık değildir, Antalya Merkez ve ilçelerinde nüfusun hızla artması kadar, nüfusun sosyal, ekonomik ve kültürel yapısında değişimlere de yol açtığına da tanıklıktır.
Ben bu yazıyı kaleme alırken hafta içinde kentin önemli aktörlerinden ATSO Başkanı Çetin Osman Budak'la Toplumsal Ekonomik Araştırmalar Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Ali Yılmaz ve aralarında bendenizin de bulunduğu yönetim kurulu üyelerinin kent, kültür ve sürdürülebilirlik üzerine yaptığı görüşmenin notlarından faydalanıyorum.
Görüşme ATSO 'nun 2023 Antalya Vizyon çalışması arama konferansları ve karar konferansı üzerinden yürüdü.
Zira TEAM vizyonu Kent Kültürü ve Kentlilik bilincinin sağlandığı sürdürülebilir Antalya kenti ile ifadesini buluyor.
Bu vizyon 21. yüzyıl kent yönetimlerinin olmazsa olmazı, üniversitelerin, hemşerilerin, sivil toplum örgütlerinin ve sendikalar gibi kurumsal ilgi gruplarının kente yönelik kararlarda rol almalarının önünü açacak bilinci oluşturmakla başarılabilir.
Bu bakımdan ATSO'nun 2023 vizyon çalışması, üzerinde çalışılan konuları ve çıkan sonuçlarından daha da önemli bulduğum KENTLİLİK BİLİNCİNİ kavramdan gerçekliğe dönüştürecek bir eylem olmasıdır.
TEAM vizyonu ile ortak paydasıdır.
Yeni zamanın Kentlerinden sürdürülebilirlik ve yaşanabilirliği sağlama başarısında, bulundukları yerelden başlayarak bölgesel ve ulusal refah artışını desteklemeleri bekleniyor.
Antalya'nın bu beklentiye cevap vermesi, özgün kimliğinin devamlılığının sağlanması, aldığı yoğun göçle yaşanan sosyal, fiziksel ve kültürel erozyonun önlenmesi, kendini yaşadığı kente ait hisseden bireylerin oluşması ve kültürel mirasın yeni nesillere aktarılması, sürdürülebilirliğin sağlanması ile mümkün olacaktır.
Bu da ancak; Kentte yaşayanların kentlerine sahip çıkmaları ve o kentin kendi iç dinamikleriyle ve de yerleşiklerin bilinç düzeyinin arttırılmasıyla mümkündür. Bunun için önde duran, önde gelen, eşraf, sen sen, ben ben gibi kısırlaştırıcı söylemleri aşarak katılımcılığı desteklemek bilincinin de yerleşmesi önemli. Bu söylemler belli geleneksel kalıplara uygun olarak biçimlendirilmiş kapalı yapılara ait. Bu yapılarla eski kültür politikalarına devam edilir ne kentlileşme, ne kent kültürü ne de kentlilik bilinci başarılamaz. Günümüz koşullarında eski kültür politikaları sürdürülemez hale gelmiştir ki ülke genelinde kentle ilgili-eskiden olduğu gibi ben yaptım oldular kabul görmemektedir- kararlara katılma isteği daha gür sesle söylenmeye başlanmıştır.
Antalya'da kararlı bir şekilde kısırlaştırıcı dogmalarından bir an evvel uzaklaşarak 2023 Vizyonunu gerçekleştirecek kent olmak girişimini başarmalıdır.
Hermes ne demiş: Bilmek, istemek, girişmek, susmak gerek.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Işık YARGIN: Kentlilik
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN