Kemer'deki otellere doğalgaz verilemiyor

Kemer'de otelciler doğalgaz ağına bağlanmak istiyor ancak Olimpos Gaz ise Karayolları ve Orman Bölge Müdürlüğü'nden izin alamadığı için Kemer'e doğalgaz hizmeti götüremiyor

Giriş Tarihi: 3.9.2013
Antalya'da doğalgaz hattının sahil şeridi boyunca Belek bölgesine ulaşmasıyla, doğalgaz abonesi otel sayısı arttı. Lara, Kundu turizm bölgesinde önceki yıllarda 20 otelde başlanan dağıtım faaliyetleri, 26 otele çıktı. Doğalgaz dağıtım hatlarının tamamlanmasıyla, Belek bölgesinde de 46 otele doğalgaz verilmeye başlandı. Toplamda ise Antalya'da 72 otel, doğalgaz kullanır duruma geldi.

KEMER'DEN YOĞUN TALEP

Kesintisiz ve temiz enerji kaynağı olmasının yanı sıra ekonomik de olması nedeniyle otelciler tarafından tercih edilen doğalgaza, Kemer bölgesinden de yoğun talep geliyor. Antalya merkez ile Serik ve Kemer ilçeleri dahil olmasına karşın, Olimpos Doğal Gaz Dağıtım A.Ş. henüz Kemer bölgesiyle ilgili bir çalışma yapmadı. Kemer Turistik Otelciler Birliği (KETOB) Başkanı Tayyar Gül, otellerin personel giderinden sonra en büyük gider kaleminin enerji olduğunu belirterek, "LNG kullanıyoruz. Özellikle mutfakta doğalgaz büyük tasarruf sağlar. Yıllık gaz tüketiminde yüzde 30 bir kazanç söz konusu. Belek ile Kundu bölgesinde doğalgaz, bu bölgelere önemli bir avantaj sağladı. Aynı sektörde iş yapıyoruz. Bu durum rekabette bizi geriletiyor" diye konuştu. Olimpos Genel Müdürü Fatih Yaşa ise Kemer'e doğalgaz götürmek istediklerini belirterek, "Milli park alanı olduğu için, ya Karayolları ya da Orman Bölge Müdürlüğü'nden izin alınması gerekiyor. Müracaatlarımızı yaptık ancak izin çıkmadı. İki kurumdan da izin alınmıyor. Doğalgaz aktarımımız Hurma'da kaldı" diye konuştu. Yaşa, bu sorunun aşılması halinde Kemer bölgesine doğalgaz götürmek istediklerini kaydetti. Fatih Yaşa, doğalgaz dağıtımıyla ilgili 2013 hedeflerini anlattı. Doğalgaz vermeye başladığı 2007 yılından bu yana yatırımlarını kesintisiz sürdürdüğünü vurgulayan Yaşa, "Bugüne kadar 70 milyon liralık yatırım yaptık. Talebin yoğun olması nedeniyle 2013 için planlanan 9 milyon TL'lik yatırım bütçesi 20 milyon TL'ye çıkarıldı. 2013 yılı sonuna kadar yatırım tutarı 90 milyon lirayı bulacak" dedi.

120 BİN KONUT HEDEFİ

Bugüne kadar 65 bin konutun önüne doğalgaz getirdiklerini ifade eden Yaşa, "Bu yıl Konyaaltı'nın doğalgaz altyapısını tümüyle tamamlamayı hedefliyoruz. Kepez, Kadriye, Belek, Serik, Konyaaltı ve Muratpaşa ilçelerinde hızla ilerleyen doğal gaz yatırım ve dağıtım çalışmaları ile yıl sonunda 120 bin konuta doğal gaz hizmeti sağlamayı hedefliyoruz" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kemer'deki otellere doğalgaz verilemiyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN