Yatırımcıya kefil oldu

TKDK Isparta İl Koordinatörü Çelebi, 1 milyon TL'yi tamamlayamayan yatırımcıya kefil olup 450 bin TL kredi kullanmasını sağladı

Giriş Tarihi: 3.9.2013
Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) Isparta İl Koordinatörü Ramazan Çelebi, kırsal kalkınma anlamında yoğun çaba sarfediyor. İPAT programını Isparta'ya tanıtmak, AB fonlarını kırsal kalkınmanın hizmetine sunmak için çalışan Çelebi, yatırımcının ayağına kadar giden ender bürokratlardan birisi.

BÖYLESİ ZOR GÖRÜLÜR
Çelebi, Türk bürokrasi tarihinde ender duyulabilecek davranışlardan birisine imza attı. Hayvancılık alanında yatırım yapmak için TKDK'ya başvuran ve projesi onaylanan bir yatırımcı, 1 milyon TL'lik taahhüdünü yerine getirmek için bir bankaya 450 bin TL'lik kredi başvurusunda bulundu. Yatırımcı bankanın kefil talebini yerine getiremeyince sıkıntısını Çelebi'ye aktardı. Çelebi'de hiç beklenmeyecek bir davranışta bulunarak yatırımcıya kefil oldu.

HİBE DESTEK ALACAK
Çelebi'nin kefaletini kabul eden banka, yatırımcıya 450 bin TL kredi kullandıracak. Yatırımcı da hayvancılık projesi tamamlandıktan sonra TKDK'den 600 bin TL hibe destek alacak. TKDK İl Koordinatörü Çelebi, projelerin sözleşmesinin imzalanmasının yeterli olmadığını söyledi. Sözleşme imzalandıktan sonra yatırımcının mali durumuyla ilgili sorunlar yaşandığını anlatan Çelebi, "10 dönemlik destek çağırısı sonunda toplamda 20 milyon TL üzerinde yatırım projesi aldık. Aldığımız ve onaylanan projelerden bu yıl sonuna kadar 13 milyon TL'lik ödeme yapmayı hedefliyoruz. Ancak gerçekleşip, gerçekleşmeme konusunda tereddütlerimiz var. Vatandaş yatırıma başlıyor yarıda mali durumu bozuluyor. Mevzuat, şuydu, buydu, proje eksiklikleri tamamlandı ama işin bu boyutu var. Sözleşmeyi imzalamak yetmiyor. Bir adım daha ileriye gidiyorum. Bir tane yatırımcıya kendim kefil oldum. Adam kredi alacak, kefil bulamadı. Ben kefil olacağım. Hayvancılık alanında projesi var. 450 bin TL kredi kullanacak. Toplam 1 milyon TL'lik proje. TKDK 600 bin TL hibe verecek" dedi.

İPOTEK SORUNU TAMAMEN ÇÖZÜLDÜ
Çelebi,"Yatırım yapılan işletme ipotek gösterilemiyordu. Şimdi yeni dönemde çözüldü. İşletmenin kendisini ipotek göstererek vatandaş kredi alabilecek. Önceden sübvansiyonlu krediler uygulanmıyordu. Şimdi devletin faiz desteği verdiği krediler kullanılarak da bu yatırım yapılabilecek. Bizim burada izleme süremiz 5 yıl. 5. yılın sonunda iyi bir yatırımcı 120 başlık en modern tesise sıfır maliyetle sahip olabilir. Cebinden öder, sonra geri alır. Ahırın tüm makine ve ekipmanını temin edebilir. Eğer iyi bir planlama yaparsa. Maalesef diğer illerden gerideyiz" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yatırımcıya kefil oldu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN