Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Isparta ayağına kurşun sıkıyor

Giriş Tarihi: 6.9.2013

Isparta bir litre bile gülsuyu ihraç edemezken, hammaddesini verdiği ülkeler gül suyu üretip satarak büyük paralar kazanıyor

Isparta dünya gül çiçeğinin yüzde 65; gülyağının ise yüzde 61'lik kısmını üretiyor. Ancak Gül suyu için tek bir etkin adım dâhi atmıyor. Isparta'dan gül ürünlerini alan ülkeler, gül suyu ile inanılmaz bir katma değer yaratıyor. Isparta'nın ise buna karşılık gül suyu ihracatı sıfır. Üstüne üstlük sentetik gül suyu üretip kendi ayağına kurşun sıkıyor.

30 ML GÜL SUYU 17 EURO

Isparta'dan aldığı gül ürünü ile gülsuyu üreten İngiltere 30 ml gül suyunu 17, Japonlar, 250 ml gül suyunu 75, ABD 300 ml gül suyunu 80, Almanya 30 ml gül suyunu 17 eurodan satıyor. Süleyman Demirel Üniversitesi (SDÜ) Gül ve Gül Ürünleri Araştırma ve Uygulama Merkezi (GÜLAR) Müdürü Doç. Dr. Fatih Ali Canlı, Isparta'nın yüzyıllardır gülü ihmal ettiği tezini ortaya attı. Kozmetik endüstrisinde direkt yolla Isparta'ya bağımlı Fransa'nın yılda elde ettiği toplam kazancın 40 milyar lira olduğunu kaydeden Canlı, "Isparta'nın ise 40 milyon lira. Başka söze gerek var mı?" diyor.

UYANMALI

Genetik transformasyon, genetik haritalama, moleküler biyoloji ve biyoteknoloji, gül, kiraz, badem ıslahı ve doku kültürleri üzerinde çalışan Doç. Canlı, GÜLAR olarak kazandibi gül yağı içilebilir gül suyu ürettiklerini belirterek, "İsmimizden de anlaşılacağı üzere araştırma-uygulama kurumuyuz. Fabrika kuracak halimiz yok. Bu bilgileri endüstrinin kullanımı için hazırlıyoruz. Isparta, uyanmalıdır. Biz ürettiğimiz bilimsel bilgileri tüm endüstri paydaşlarına açmaya hazırız" dedi.

SENTETİK ÜRETİM VAR

Erçetin A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Nuri Erçetin ise Isparta Ticaret ve Sanayi Odası'nın (ITSO) devreye girmesini istiyor. Isparta'nın gül suyu için mutlak yatırım yapması gerektiğine işaret eden Erçetin, Isparta'nın gül hammaddesi sağladığı ülkelere yetişmek bir yana sentetik üretimle ayağına kurşun sıktığını söyledi.

ITSO MÜDAHALE ETSİN
Gül suyu için ilgili kurum ve kuruluşların iç pazar ve ihracat doğrultusunda norm ve standartlar belirlemesini isteyen Nuri Erçetin, ITSO'yu göreve davet ederek, "Hukuki karşılığını araştırmak lazım. Ama Isparta'yı kurtarmak için böyle bir adım atılabilir. Ben ITSO Başkanı Şükrü Başdeğirmen'e çağrı yapıyorum. Piyasada 1- 3- 5 TL'ye satılan gül suyu üretimini durdursun. Müdahale etsin. Ya da bu firmaların birleşerek, kaliteli üretim yapmalarını sağlasın" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Isparta ayağına kurşun sıkıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN