Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Tarihi mahalle çöplüğe döndü

SİT alanı ilan edilen Balbey Mahallesi'ndeki evlere çivi dahi çakılması yasakken, kağıt ve hurda toplayıcıları bölgedeki evleri çöp deposu haline dönüştürdüler

Giriş Tarihi: 7.9.2013
Yaklaşık 500 yıllık bir geçmişe sahip olan Antalya'nın Balbey Mahallesi, kağıt ve hurda toplayıcılarının deposu haline geldi. Mahallede bulunan asırlık evler Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu tarafından koruma altına alınırken, evlerin mevcut halleri korumanın sadece kağıt üzerinde kaldığını gözler önüne seriyor. Bakımsızlıktan harabeye dönen evler ise kağıt ve hurda toplayıcıları tarafından depo olarak kullanılıyor.

ÇÖP EVLER YARATILDI
SİT alanı ilan edilen mahalle yetkililerin ilgisizliği nedeniyle hurdacıların ve kağıt toplayıcılarının cirit attığı bir pazara dönüştü. Sokaklardan topladıkları kağıt, plastik ve hurda metalleri mahalledeki evlerde depolayan vatandaşlar, koruma altına alınan evleri çöp ev haline getirdi. Tarihi değeri olmasına rağmen pislik yuvasına dönen evler, çevrede yaşayan vatandaşlarda sağlık sorunlarının baş göstermesine neden oldu.

ÇALINTI MAL TİCARETİ
Göreve geldiği günden bu yana söz konusu çöp evlerle mücadele ettiğini belirten Balbey Mahalle Muhtarı Abdullah Uyar, yaptığı tüm başvuru ve girişimlere rağmen sorunun çözülmediğini ifade etti. Çöp evlerin çevrede yarattığı olumsuzlukları yetkililerin görmezden geldiğini vurgulayan Uyar, bu evlerde yaşayan bazı kişilerin cep telefonu, bisiklet, bakır tel gibi eşyaları çalıp sattıklarını da söyledi.

SAYISIZ ŞİKAYET

Kendisinin dışında mahallede yaşayanların da bundan sık sık şikayetçi olduğunu anlatan Uyar, "Balbey Mahallesi sınırları içerisinde seyyar hurdacılık, hurda malzeme toplama ve depolama mekanlarının artması mahalle sakinlerinin huzurunu bozuyor. Yetkililere defalarca yazılı ve sözlü olarak şikayette bulunmamıza rağmen bir çözüm bulunamamıştır" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Tarihi mahalle çöplüğe döndü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN