Beş yıldızlı belde: Belek

Giriş Tarihi: 9.9.2013

Beş yıldızlı otellerin sıralandığı Belek'te belediye beş yıldızlı bir çevre yaratmak için çalışıyor

Nitelikli tesis sayısı ile Türk turizminin önemli tatil beldelerinin başında yer alan Belek, planlı kentleşmesi ile de dikkat çekiyor. Sınırları içinde barındırdığı tesislerin A kategorisi müşteri skalasına sahip olan Belek, belediyecilik hizmetlerinde de yüksek performans sergiliyor. Bölgenin yerel dinamiklerini ve dev yatırımcıların fikirleriyle ortak bir 'yönetişim' modeli yaratan Belek Belediyesi, uluslararası yönetim vizyonuyla hem yöre halkını hem de gelen turistleri yüksek derecede memnun ediyor.

ORTAK YÖNETİŞİM MODELİ

Yerel halka sırtını dönmeyen ve yatırımcıyla barışık bir yönetim modeli uygulayan Belek Belediye Başkanı Yusuf Mecek, başarısının sırrının 'ortak yönetişim modeli' belirlemekte yattığını açıkladı. Belek'in 3 katmandan oluştuğuna dikkat çeken Mecek, beldenin tam bir mozaik olduğunu belirtti. Başkan Mecek, yatırımcılar, yöre halkı ve yazlıkçılar olmak üzere bölgede 3 farklı sosyo ekonomik düzeyde kitlenin huzur içinde bir arada yaşadığına dikkat çekerek, amaçlarının tüm katmanları eşit düzeyde mutlu etmek olduğunu söyledi.

YATIRIMCILARLA BULUŞUYOR

Yatırımcılarla düzenli aralıklarla bir araya geldiklerini ifade eden Başkan Mecek, "3 dönemdir hassasiyetle üzerinde durduğumuz noktalar mevcut. Ön tarafta 5 yıldızlı tesisler arka tarafta köy bölümünde bölge halkı yazlıkçılar ve bölge yaşayanları. Belek'in o muazzam tesisleri ile köy halkının uyumlu olması bütünleşmiş bir Belek görüntüsü vermek için elimizden geleni yapıyoruz. Bunu yaparken halkımızın ve bölgedeki yatırımcıların görüşlerini alıyoruz" dedi.

OTELERE MEMNUNİYET GÜVENCESİ
Belek'te Antalya'nın en önemli turizm tesislerinin bulunduğuna değinen Başkan Mecek, belediye olarak da bu tesislere yakışır hizmet kalitesi içinde hareket ettiklerine dikkat çekti. Mecek, "Düşünün ki 5 yıldızlı bir tesisten çıkıyorsunuz ve merkeze geliyorsunuz. Merkeze gelince aynı kalitede hizmet üretemezseniz ortaya uyumsuz bir tablo çıkar. Biz bu uyumu yakalamak için Belek'teki tüm taraflara uygun bir hizmet standardı yarattık. Öte yandan otelcilerimize de esnafa dair hiçbir şikayet gelmeyeceğine dair güvence verdik" diye konuştu.

HANUTÇULUK TARİHE KARIŞTI
Belek'te ekmeğini turizmden kazanan 670 adet esnafın hizmet verdiğine değinen Mecek, Belek'te hanutçuluğu tamamen bitirdiklerini söyledi. Mecek, "Belek'te turizm mağazalarında adli sicil kaydı bozuk olan bir kişi çalışamaz. Çalışanlara özel yaka kartları hazırladık. Özel denetimlerle mağazalarda kaliteli ve seviyeli hizmet anlayışını yerleştirdik. Bir mağaza çalışanını terlik ya da atlet ile hizmet ederken göremezsiniz. Hanutçuluk yapan esnafa 15 gün kapatma cezası veriyoruz cezalar konusundaki dirayetli tavrımız çarşımıza da düzen ve kaliteli bir seviye getirdi" dedi.

OTEL PLAJI DEĞİL BELEDİYE PLAJI

Belek Belediyesi tarafından işletilen plajda da 5 yıldızlı hizmet alınabiliyor. 7-24 güvenlik görevlilerinin denetim yaptığı plaj örnek bir belediye işletmesi olarak dikkat çekiyor. Plajda çocuklar için özel bir kreş, dev bir anfitiyatro ve sinema perdesi kurduklarına değinen Başkan Mecek, "5 yıldızlı bir tesisin sahilinde nasıl hizmet ediliyorsa biz de plajımızda o şekilde hizmet ediyoruz. Yerli turist çayı 2 TL'ye içiyorsa mesala yabancı turistlerimiz de 2 TL'ye içiyor. Biz hizmette eşitlik noktasında hareket ediyoruz" şeklinde konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Beş yıldızlı belde: Belek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN