Işık YARGIN: Deşifre

Giriş Tarihi: 9.9.2013
İlkbahardan -sonbahara ne çok önemli gelişme olmuş. Haberimiz olmamış diyemeyeceğim.
Biliyorum ki bu zaman dilimini ülkemizde, bölgemizde, dünyada yaşayanlar paylarına düşeni alarak tamamladılar.
Cumartesi öğleden sonram ve akşamım TV ekranının karşısında geçti. Sanırım bu durumda olan milyonlar vardı ülkemde ve dünyada. Arjantin'de 2020 Olimpiyatları için biri Asya'dan, biri Avrupa'dan iki kentle,hem Asya hem Avrupa'dan İstanbul'umuz yarışıyordu.
G20 zirvesinden hemen sonra ve tıpkı G20'de olduğu gibi dünyanın şifrelerini çözdüren bir büyük organizasyonun içinden dünyayı okumak isteğim Cumartesi tercihimi doğrusu etkiledi.
Peterhof Sarayının görkemli salonunda dönem Başkanı Rusya'nın vizyonu ekonomik büyümenin ve yeni istihdam alanlarının yaratılması olarak ortaya konuldu.
Vizyon beşeri sermayeye dikkat çeken, istihdamı destekleyen politikalar olmadan herhangi bir ekonomik gelişim stratejisinin uygulanmasından bahsedilemeyeceğinin altını çiziyordu.
Bizim ülke ekonomisini ele alırken son yıllarda adandığımız vizyonla uyumluydu. Kalkınma ve çağdaşlaşmanın olmazsa olmazı beşeri sermayeye ve bu sermayenin değerlendirileceği istihdama ve girişimciliğe uygun eko-sisteme yatırım hedefi… Diğer yandan şiddetle sırıtan bir uyumsuzluk vardı ki geç kalınmadan deşifre edilmeye muhtaç! 2023 Dünyanın en büyük 10 ekonomisi olma hedefimizden bahsederken ülkemizin adını sıklıkla BRIC ülkeleri arasında teleffuz emekteyiz. Ancak G20 de bu durumla pek de uyumlu olmayan bir BRICS kararı Kabul gördü ve "doların yükselen maliyeti ile başedebilmek" için BRICS ülkeleri tarafından kur havuzu oluşturuldu. Bilindiği üzere Türkiye gibi Brezilya,Rusya,Hindistan, Çin ve Güney Afrika dolar borçlanabilmenin düşük maliyeti sayesinde son 10 yılda ekonomisini hızla büyütmüştü. Ancak ABD'nin gevşek para politikasını daraltmaya başlayacağı beklentisi BRICS ülkeleri Brezilya, Rusya, Hindistan, Çin ve Güney Afrika para piyasalarına istikrar kazandırmak için 100 milyar dolar tutarında bir fon oluşturmasına karar verildi.
Ülkeler Türkiye gibi büyüyen ekonomilerdi ama havuzu oluşturan BRICSde Türkiye yoktu.
St.Petersburg'un G20'si tek küresel sistem içinde yer alan birbirine bağlı ancak farklı ülkelerin genel ekonomi gündemi içinde benzer yaklaşımlar göstermeyeceğinin de ilanı oldu. Sonuç olarak üye ülkelerin genel sistemlerden farklı kendilerine uygun sistemler kurabileceklerini ve kendilerine uygun seçeneğin sorumluluklarını yükleneceklerini G20'nin deşifresi olarak okudum.
Bu durumda AB kapısında bekletilen, BRICSin mesafe koyduğu ülkemin G20'den 1 gün sonraki oylamada şansının şifresi nerede gizli olabilirdi?
İstanbul ve Tokyo 2020 Olimpiyat Oyunlarının finalindeki iki kent olmuştu. Ekran başında hangisi alacak diye beklerken davul gibi şiştim. TV kanallarındaki yorumlardan, vücut dili okuyucusunun parmakları ile tırnak işaretleri ile dolu yorumlarından sıkıldım.
Belki de bu haleti ruhiyeden sıyrılmak refleksi ile G20 beklediğim saatlere eşlik etti.
Sayılı saatlerden sayılan saniyelere ve Olimpiyat oylaması sonuçları açıklandı sevinen Japonlar tabiatlarında olmayan gözyaşları ile ekrandaydı… Her neyse finale kalmak da kazanmak gibiydi. O heyecanı ve birlikte atan yürekleri hissetmek muhteşem di. Geçen haftadan payıma "sonrası için erken deşifre" düştü.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Işık YARGIN: Deşifre
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN