Festivale rekor başvuru var

Giriş Tarihi: 10.9.2013

Yarım asrı geride bırakacak olan Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali'ne 68 film gibi rekor başvuru olduğunu açıklayan Akaydın, jürinin 10 filmi yarıştıracağını söyledi

Türkiye'nin en uzun soluklu sanat etkinliği olan Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali'nin 50'incisinin tanıtım sunumunu yapan Büyükşehir Belediyesi Başkanı Mustafa Akaydın, ulusal uzun metrajdaki 68 başvurunun rekor olduğunu söyledi. Festival düzenleyicisi AKSAV'ın Şeref Kurulu Üyesi olan Mustafa Akaydın, ön jürinin minimum miktar olan 10 filmi yarışmaya layık bulduğunu söyledi. Festival 4- 11 Ekim arasında olacak ve geçen yıl da olduğunu gibi Antalya ilçeleri, Isparta ile Burdur'u da kapsayacak.

TOPLAM ÖDÜL 600 BİN TL

Türk sinemasının sultanı Türkan Şoray'ın jüri başkanlığını yapacağı ulusal uzun metrajdaki başvuran eserlerin 45'inin yönetmenlerinin ilk filmi olduğunu belirten Akaydın, 55 bin TL olan ilk film ödülünü bu yıl 100 bin TL'ye çıkardıklarını söyledi. Toplam 600 bin TL ödül dağıtılacağını ve en iyi filme 350 bin TL vereceklerini anlatan Akaydın, en iyi yönetmene 55 bin TL, en iyi senaryoya 35 bin TL, en iyi görüntü yönetmeni ve en iyi müzik ödüllerinin 30'ar bin lira TL olacağını söyledi. Ayrıca 15 TL olan en iyi belgesel film ödülünün 30 bin TL'ye, 10 bin TL olan en iyi kısa filme de 15 bin TL'ye yükseltildiğinin altını çizildi.

BAKANLIK YARDIMI 250 BİN TL

Festivale Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın katkısı sorulan Akaydın, "Bu yıl 5. yılımız. 2008 yılında, yani benden önceki belediye başkanlığı yılında bakanlık 7.2 milyon TL devlet yardımı verirken, bu yıl 250 bin TL vereceklerini bildirdiler. Sanırım seneye bakanlığa üste para vereceğiz" şeklindeki göndermesi salondaki herkesi güldürdü. Akaydın, Cumhurbaşkanı ve Başbakan ile diğer siyasileri parti ayrımı yapmaksızın 50'inci festivale davet edeceklerini söyledi.

50'NCİ YILA ÖZEL YENİLİKLER

Geçen yıl festivaldeki bol konserler nedeniyle belediyenin eğlenceye yatırım yaptığı şeklinde birçok eleştiri aldıklarını belirten Akaydın, aynı zamanda bu yıl 50'inci festivali yapılacağından daha fazla sinemanın konuşulmasını istediklerini söyledi. Festival süresince Behlül Dal Sinema Müzesi açılışı, 50'inci Yıl Belgeseli gösterimi, 50'inci yıla özel ansiklopedik değeri olan kitapların sunumu olacak.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Festivale rekor başvuru var
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN