Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Antalya destekleri ıskalıyor

Giriş Tarihi: 11.9.2013

TÜBİTAK, SAN-TEZ gibi kullanılmayan devlet destekleri harekete geçirilecek. Hedef genç girişimcilerin devlet desteklerinden önceki yıllara göre yüzde 20 daha fazla yararlanması

Antalya'nın genç girişimcileri, gözlerini kullanılmayan devlet desteklerine çevirdi. Antalya Ticaret ve Sanayi Odası bünyesinde faaliyet gösteren yürüten TOBB Antalya Genç Girişimciler Kurulu, "Destekli Girişim, Büyük Destekler için Doğru Stratejiler" adında bir projeyi hayata geçiriyor. Proje kapsamında, ilk seminer bugün (11 Eylül) verilecek. İkinci seminer ise 25 Eylül tarihlerinde gerçekleşecek.

ISKALANAN DESTEKLER

Semineri Erge Stratejik Araştırma Geliştirme Hizmetleri'nden Serpil Arslantaş verecek. Arslantaş, Antalya'da genç girişimcilerin ıskaladıkları desteklerle ilgili bilgi verdi. Destek konusunda Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı ve KOSGEB dışındaki kurumların bilinmediğini ifade eden Arslantaş, özellikle TÜBİTAK desteklerinden Antalya'nın neredeyse hiç yararlanmadığını ifade etti.

TÜBİTAK DA NEYMİŞ

TÜBİTAK'ın 'Ar-Ge projeleri', 'Endüstriyel uygulama', 'İnovasyon' gibi alanlarda destek verdiğini anlatan Arslantaş, "Bir çok ilde bu destek kaynağı aktif olarak kullanılıyor. Ancak Antalya'da bu alanlarda destek alan firma sayısı yok denecek kadar az" dedi. Atıl kalan bir diğer destek alanının Sanayi Tezleri Programı (SAN-TEZ) olduğunu ifade eden Serpil Arslantaş, "Üniversitelerin master projeleri, devlet desteği ile hayata geçiriliyor. Üst limit yok. Yüzde yüz destek var. Ancak Antalya'da bu hiç kullanılmıyor" dedi.

ANTALYA'NIN ADI YOK

Antalya'nın bir diğer eksikliğinin ise Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu'nun (TKKD) desteklerinden yararlanmaması olduğunu anlatan Arslantaş, "Bu destek kapsamında kırsal turizmi geliştirme gibi Antalya için çok uygun başlıklar var. Antalya için paketleme destekleri de uygun bir başlık. Ancak Antalya TKKD kapsamının dışında yer alıyor. Antalya'nın bu konuda bastırması gerek" diye konuştu.

HEDEF YÜZDE 20 ARTIŞ

Seminerler ile Antalya'da genç girişimcilere devlet desteklerinden daha fazla yararlanmanın hedeflendiğini anlatan Arslantaş, "Antalya, Burdur ve Isparta illerini kapsayan bölgede genç girişimcilerin ve yatırımcıların devlet desteklerinden önceki yıllara göre yüzde 20 daha fazla yararlanmasının sağlanmasını amaçlıyoruz" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Antalya destekleri ıskalıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN