Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Sera atıkları zehir yayıyor

Giriş Tarihi: 12.9.2013
Türkiye'nin örtü altı üretiminde lider kentlerinden Antalya'da, sera atıklarının yakılarak bertaraf edilmeye çalışılması çevre kirliliğinin yanında birçok sağlık sorunlarına davetiye çıkarıyor. Antalya'nın Demre ilçesinde vatandaşlar, her türlü sera atığının gösterilen yerlerde biriktirilip yakılmasından yakındı.

ÇOK TEHLİKELİ
Akdeniz Üniversitesi Çevre Sorunları Araştırma ve Uygulama Merkezi Başkanı Prof. Dr. Bülent Topkaya, özellikle plastiklerin hammaddesinin petrol ve türevleri olduğunu, genelde biyolojik olarak parçalanabilir özellikte olmadığını vurgulayarak fenol, amin, ester ve antioksidanların yanma gibi bir etki sonunda kontrolsüz olarak çevreye yayılmasının söz konusu olduğunu belirtti. Prof.Dr. Topkaya, "Kontrolsüz, açık alanda yakma sonucunda plastiklerin yapısında bulunan kimyasal katkı maddeleri ortama yayılır. Özellikle PVC'lerin açıkta yakılması çok ama çok zararlıdır" dedi.

GAZLAR ZARARLI

Prof.Dr. Topkaya, yanma sırasında ortaya çıkan gazların baş dönmesi, baş ağrısı, refleks yavaşlaması, zihinsel fonksiyonlar ile görme keskinliğinin bozulması, kanser, büyüme kusurları, DNA yapısında bağışıklık, üreme ve sinir sistemlerinde bozukluk, akciğer rahatsızlığı, solunum yollarında tahriş gibi rahatsızlıklara davetiye çıkardığına değindi. Topkaya, plastiğin açık alanlarda yakılmasından kaçınılması gerektiğini vurguladı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sera atıkları zehir yayıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN