Haluk ÜNCEL: Senin Mustafan, benim Mustafam!

Giriş Tarihi: 14.9.2013
Yerel seçimler yavaş yavaş gündemi belirlemeye başladı. Aday adaylarının, aday adaylıklarını açıklamaları da işareti… Antalya'da özellikle CHP'de, Büyükşehir, Muratpaşa ve Konyaaltı'nda büyük bir çekişme olacak gibi görünüyor. Keza yine CHP'de diğer iki ilçede Döşemealtı ve Aksu'da da kıpırtılar başladı.
Diğer partilerde ise, MHP'de hareketlilik sürüyor. En sakin, iktidar partisi Ak Parti… Özellikle neden CHP dedik; açalım.
Malum, yerel seçimin gözdesi Büyükşehir… Büyükşehir'de de CHP'nin şu anda kuvvetli üç aday adayı belirgin. İl Genel Meclisi Başkanı Cavit Arı, eski Büyükşehir Belediye Başkanlarından Bekir Kumbul ve mevcut Başkan Mustafa Akaydın… Muratpaşa'da ise mevcut Başkan Süleyman Evcilmen ile eski CHP Antalya İl Başkanı Ömer Melli ağır basmakta… Konyaaltı'nda durum biraz karışık olsa da, şimdiki Başkan Muhittin Böcek en rahat aday adayı olarak karşımıza çıkıyor.
Peki neden diğer partilerin aksine CHP'de seçim yarışı bu kadar erken ve bol aday ile başladı?
Yanıtı, seçenekli… Birincisi; CHP Antalya'da şu an görünen tablo, Antalya adayları için iki belirleyici olması… Biri CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, diğeri de 18 yıl CHP Genel Başkanlığı yapmış olan Antalya Milletvekili Deniz Baykal… Bir diğeri CHP Antalya'da ön seçim olmayışı… Gerçi bu konuda zamanında yazdığımızda bizi "CHP'de ön seçim olacağını bilmeyen arkadaş" diye tanımlayanlar olmuştu, ama olsun, biz onu onların kapıldıkları "CHP heyecanına" bağlayıp geçmiştik. Hatta İl ve Muratpaşa İlçe Başkanları da, "istifa ederiz" gibi iddialı çıkışlarda bulunmuşlardı, şimdi ise çıtları çıkmıyor. Bunu da siyasetteki tecrübe eksiliği olarak kabul edelim.
Bir başka husus ise, direk CHP Genel Merkezi ile dirsek temasında bulunup, Kılıçdaroğlu'nun yakın adamları ile Kılıçdaroğlu-Baykal ikilisinin dışında bir arayışın Antalya CHP'de hakim kılınan bir tutum olması… Açıkça belirtmek gerekirse, biraz hoş söylem olmasa da, CHP'de herkes ayrı telden çalmakta.
Gelelim başa, Antalya'da Kılıçdaroğlu' mu yoksa Baykal'mı ağır basacak?
Gördüğüm resim şudur; Kılıçdaroğlu'da, Baykal'da siyasetin zirvesinde bulunmuşlardır.
İkisi de CHP Genel Başkanlığı noktasına gelmiştir.
Ana Muhalefet Partisi'ni temsil etmişlerdir.
Ve her ikisi de, kim ne derse desin CHP içinde iki ayrı güçtür. Antalya için aralarında kuvvetli bir çatışma çıkarmayacak kadar da siyaseti biliyorlardır. Dolayısıyla Antalya için isimleri bir güç gösterisine dönüştürmeyeceklerdir, çünkü ikisinin de ileriye dönük hesapları mevcuttur.
Böyle bir tabloda kesin olan şu gibi geliyor, aday adaylarının işi çok zor. Aday olamayanlar ise yukarısı bıyık, aşağısı sakalın kurbanı olacaktır.
Ön seçim ve Genel Merkez faktörü de geçerli olmayacağına göre; senin "Mustafa'nın" benim "Mustafa'mın" zerre kadar önemi yoktur.
Onlar işlerine bakacaktır.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Haluk ÜNCEL: Senin Mustafan, benim Mustafam!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN