Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Burdur Gölü'ne 'Yas' belgeseli

Giriş Tarihi: 15.9.2013

Kurumaya yüz tutan Burdur Gölü'nü kurtarmak amacıyla 'Göle Yas' isimli belgeselin çekimi başladı. Sanatçı Sümer Ezgü de projeye destek veriyor

Burdur Gölü'nün kurumasına dikkat çekmek ve gölü kurtarmak amacıyla çekimleri devam eden 'Göle Yas' isimli belgesel filmi seti, gazetecileri ağırladı. Serenler Otel'de düzenlenen tanıtım toplantısında teaser çekiminin gösterimi, Doğa Koruma ve Milli Parklar 6. Bölge Müdürlüğü Şube Müdürü Tamer Yıldız'ın Burdur ve çevresinde yaşayan kuş türlerinin fotoğraflarından oluşan kısa filmi izlendi. Yıldız, toplantıda Burdur ve çevresinde bulunan kuş türleri hakkında bilgi verdi.

SUDA BASIN TOPLANTISI

Daha sonra Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Kayıkhanesi'nde düzenlenen toplantıya ise "Göle Yas" isimli belgesel filmin ödüllü yönetmeni Şafak Türkel, Burdur Belediye Başkanı Sebahattin Akkaya, MAKÜ Rektörü Prof. Dr. Mustafa Saatcı, Burdur Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Yusuf Keyik, THM Sanatçıcı Sümer Ezgü katıldı. Film seti ve çalışma alanlarını gösteren Yönetmen Şafak Türkel, balık adam kıyafeti ile suya girerek konuşma yaptı. Türkel, "Göl kuruyor. O kurumasın diye bir film çekmek istiyorum. Göl kuruyor ve 20 sene içinde tümüyle yok olma tehlikesi ile karşı karşıya. Bu film, Burdur Gölü ve benim hikayem" dedi.

50 SANTİMETRE ÇEKİLDİ
'Çekimlerinin 45 günlük süresi boyunca göl seviyesinin 50 santim çekildiğini dile getiren Türkel, "Burdur Gölü'ne çekimlerine başladığımızda 40 gün önce geldiğimizde iskeleye zıplayarak oturuyordum ve kurduğumuz platform gölün içindeydi. 45 günde 50 santimetre çekildi" diye konuştu. Ramsar Sözleşmesi sebebiyle Burdur Gölü'nde hareket edemediklerini dile getiren Belediye Başkanı Sebahattin Akkaya ise, "Gerçekten de göl 'imdat' diyor. Gölün eksiği su. Burdur Gölü'nün kenarına tesisler yapmaktan öte ve önce gölün kurtarılması lazım" dedi.

HEPİMİZ SEYİRCİ OLDUK

Burdur Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Yusuf Keyik de, Burdur Gölü'nün yıllardır çekilmesine karşıdan seyirci olarak bakıldığını belirtti. MAKÜ Rektörü Prof. Dr. Mustafa Saatcı ise, üniversite olarak göl ile ilgili her türlü işleme hazır olduklarını ifade etti. Göle Yas' belgesel filmi ve alt projelerinde yer alacak olan Burdurlu THM Sanatçısı Sümer Ezgü, basın toplantısında üç telli cura çaldı. Dansçı ve Koreograf Ziya Azazi de basın toplantısı sonunda dans etti
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Burdur Gölü'ne 'Yas' belgeseli
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN