Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Mahkeme kararıyla çürüyor

Hayırsever Saime ve Salih Konca çifti tarafından 3 yıl önce yaptırılmaya başlanan okul mahkeme kararı ile çürümeye terk edildi. Okulun eğitime kazandırılması için kamulaştırma yapılması şart

Giriş Tarihi: 15.9.2013
Hayırsever Saime ve Salih Konca çifti Valilik makamında imzaladıkları protokol ile Konyaaltı Siteler Mahallesi'nde bir okul yaptırmaya başladı. 2010 yılında imzalanan protokolün hemen ardından okulun inşaatına başlayan çift, çok kısa bir sürede 24 derslikli 4 katlı okulun kaba inşasını bitirdi. 2011 yılı eğitim dönemine yetiştirilmek istenen okulun inşaatı söz konusu alan üzerindeki hak sahiplerinin açtığı dava nedeniyle durduruldu. Yaklaşık 3 yıldır kaderine terk edilmiş bir halde bekleyen binanın bahçesi, çocuklara ev sahipliği yapacakken, çevredeki çöplerin toplandığı bir alan haline geldi.

PARSEL İKİYE BÖLÜNDÜ

Konyaaltı Belediyesi'ne ait olan 4170 ada 3 numaralı parselin Milli Eğitim Müdürlüğü'ne devredilmesi ile başlayan süreç kısa bir süre sonra yargı engeline takıldı. 6 bin 839 metrekaresi maliye hazinesine ait olan toplam 18 bin 920 metrekarelik parselin geri kalan kısmı hissedarlar arasında dağıldı. Arazinin üzerine okul yapılması için gerekli yasal şartların oluşması için arazinin tamamının kamulaştırılması gerekiyorken, Konyaaltı Belediyesi, parsel üzerinde plan tadilatı yaparak, bir bütün halinde olan parseli ikiye böldü. Hazine arazisi ile özel mülkiyeti birbirinden ayıran plan tadilatı sonrası Konca çiftine inşaata başlayabileceklerinin müjdesi verildi.

MAHKEME İPTAL ETTİ

Ancak arazi üzerindeki hak sahipleri Konyaaltı Belediyesi'nin yaptığı plan tadilatının doğru olmadığını iddia ederek mahkemeye başvurdu. Antalya 1'nci İdare Mahkemesi'nde 34 kişinin başvurusu ile başlayan davanın sonucunda ise şu karara varıldı: "Dava konusu taşınmazın Hazine ile davacılar arasında müşterek mülkiyete konu olduğu ve henüz paydaşlığın giderilemediği, müşterek mülkiyete konu taşınmazlarda paydaşların, taşınmazın her noktasında payları oranında malik bulundukları da dikkate alındığında üst ölçekli nazım imar planında dava konusu taşınmazın bir kısmının konut alanında planlanmışken, alt ölçekli nazım imar planında taşınmazın tamamının okul alanı olarak belirlenmesine ilişkin dava konusu meclis kararlarında hukuka uyarlık bulunmamaktadır. Açıklanan nedenlerle dava konusu işlemin iptaline oybirliği ile karar verilmiştir."

YANLIŞLAR ZİNCİRİ

Parseli iki parçaya bölen plan tadilatının doğru olmadığını onaylayan mahkeme kararının ardından inşaat durduruldu. Neredeyse tamamlanmak üzere olan okul, kaderine terk edildi. 24 derslikli okulda eğitim görecek çocukların eğitim alma hakkı ise kamulaştırma ücreti almak isteyen vatandaşla, kanunları istediği gibi şekillendireceğini zanneden idareciler arasında yok olup gitti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Mahkeme kararıyla çürüyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN