Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Lara'da sahil çıkmaz sokak

Lara'da yeni plana denize dik inen yollar işlendi. Ancak sahil yolu yine planda yer almadı. Mimarlar Odası plana itiraz etti. Plan uygulamaya konulursa bu kez yargı yolu seçilecek

Giriş Tarihi: 16.9.2013
Kültür ve Turizm Bakanlığı Lara-Kundu için yeni plan hazırladı. Daha önce Mimarlar Odası'nın 18 kez dava açarak engellediği planların aksine, bu kez Mimarlar Odası'nın talebi doğrultusunda denize dik inen yollar yeni plana işlendi. Ancak, Mimarlar Odası'nın "olmazsa olmazı" konumunda olan sahil yolu yine plana işlenmedi. Sahile dik inen yollar ise, sahil yolu olmayınca çıkmaz sokak halinde planda kaldı. Ayrıca daha önce planda yeşil alan olarak işli olan sahil şeridinin ilk 50 metrelik bölümü de yeni planda rekreasyon alanı olarak belirlendi. Böylece bu alanda bulunan otellerin büfe gibi kaçak yapıları, yıkımdan kurtuldu.

ODA DAVA AÇACAK

Kemerağzı-Kundu Kültür ve Turizm Koruma ve Gelişim Bölgesi sınırları içerisindeki, kıyı kesimleri kapsayan 1'inci Etap Çevre Düzeni Nazım İmar ve Uygulama İmar planları, Muratpaşa ve Aksu Belediyeleri ile Büyükşehir Belediyesi'ne gönderildi. 9 Ağustos'ta askıya çıkan planlar, askı süresinin 9 Eylül'de sona ermesiyle plana ilişkin itirazlarla birlikte yeniden Kültür ve Turizm Bakanlığı'na gönderildi. Şimdi Kültür ve Turizm Bakanlığı, ya itirazları kabul ederek planda değişikliğe gidecek, yada itirazları reddederek planı uygulamaya koyacak. Planın uygulamaya konulması halinde, Mimarlar Odası yeniden dava açacak. Ancak Mimarlar Odası bu kez daha umutlu. Mimarlar Odası Başkanı Osman Aydın, bölgeyle ilgili pek çok plan, plan revizyonu ve plan değişikliği yapıldığını ve her defasında Mimarlar Odası ya da diğer meslek odalarınca iptal istemiyle açılan davalarla planların engellendiğini hatırlattı. Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın yeni plan için ise Mimarlar Odası'ndan katkı istediklerini anlatan Aydın, Antalya ve Ankara'da yapılan toplantılarda taslak planın değerlendirildiğini anlattı.

SAHİLYOLU YOK

Bu toplantılarda yaptıkları önerilerden, denize dik inen yolların yeni plana işlendiğini ifade eden Aydın, "Kıyıların herkesin eşit ve serbest olarak yararlanmasına açık olması gerekir. Bizim kentlinin sahil şeridini kullanmasının önünün açılması için 'olmazsa olmaz' şartımız, sahilden 50 metrelik alanı kapsayan yeşil alan ile ikinci 50 metrelik günübirlik alan arasında yol yapılmasıydı. Ancak bu yol yeni plana işlenmedi" dedi. Sahil yolunun açılmaması nedeniyle denize dik inen yolların da 'çıkmaz sokak' haline geldiğini ve kıyıya erişim kanalının yine kapandığını dile getiren Aydın, bunun planlama ilkelerine ve mevzuata aykırı olduğunu savundu.

KAÇAKLAR YASALLAŞIYOR

Ayrıca daha önce planda yeşil alan olarak belirlenen sahil şeridinin ilk 50 metrelik bölümünün yeni planda rekreasyon alanı olarak işlendiğini hatırlatan Aydın, "Bu sahil şeridindeki kaçakları yasallaştıran bir durumdur. Yıkılması gereken kaçaklar, yeni planla yasallaşıyor" dedi. Başkan Osman Aydın, planlamaya ilişkin itirazlarını Bakanlığa gönderdiklerini, şimdi de konuyla ilgili Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik ile görüşeceklerini söyledi. Planlama sürecinin davasız bitmesini istediklerini ifade eden Başkan Aydın, "Niyetimiz turizmcileri mağdur etmek değil. Sahil şeridindeki turizm tesisleri korunabildiği kadar korunabilir. Rekreasyon alanı düzenlemesi bile kalabilir. Turizmcileri mağdur etmeden, kentlinin de denizi kullanacağı şekilde bir çözüm istiyoruz. Dava son seçeneğimiz" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Lara'da sahil çıkmaz sokak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN