Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Artık arka bahçe değil

Giriş Tarihi: 18.9.2013
Başkan Hakan Tütüncü, Kepez'de mülkiyet sorunları ve ekonomik durum nedeniyle vergi toplamada yaşadıkları sorunları anlattı

41 proje vaadinde bulunduğunu beirten Tütüncü, sadece Dokuma'daki kent parkı projesini hayata geçemediğini kaydetti

Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü, Kepez Kent Ormanı'nda SABAH Akdeniz ailesiyle bir araya geldi. 4.5 yıllık başkanlık dönemini değerlendiren Tütüncü, yaklaşan seçimle ilgili de konuştu. Belediyeciliği üç temel üzerine inşaa etmeye çalıştıklarını vurgulayan Tütüncü, "Birincisi temel belediyecilik ve yatırımlar. Yani alt ve üst yapı çalışmaları. İkincisi sosyal ve kültürel belediyecilik. Hüner, sadece güzel yollar, çok katlı binalar, büyük parklar yapmak değil; oradaki insanlara bir şehir yaşamının ayrıcalıklarını sunabilmek. Sacın üçüncü ayağı da vatandaşıyla gönül bağını en güçlü şekilde kurabilmiş bir idare olmak" dedi.

17 BİN TAPU VERİLDİ

Kepez'in Antalya'nın belediyecilik açısından en zor yerlerden biri olduğunu vurgulayan Tütüncü, köyden kente göç nedeniyle çarpık bir yapılaşmanın yaşandığı Kepez'de 150 bin hanenin yaklaşık 60 bininin gecekondu olduğunu kaydetti. Bu nedenle mülkiyet ve imar meselelerinin en önemli konuların başında geldiğini dile getiren Tütüncü, "Toplam nüfusun 450 bin olduğu Kepez'de 200 binlik nüfusun imar problemleri var. Bizim ajandamızın ilk gündem maddesi şehircilik, imar ve mülkiyet problemlerinin çözümü oldu. Buna yönelik çok önemli adımlar attık. Yaklaşık 17 bin kişiye tapularını verdik. Yani yaklaşık 75-80 bin kişinin mülkiyet problemini ortadan kaldırdık" dedi.

250 MİLYONLUK YATIRIM

Tütüncü, yoğun yatırım ihtiyacı olan Kepez bölgesinde, 4.5 yıllık dönemde gerek ihaleli yatırımlar, gerekse de belediyenin kendi kadrolarıyla yaptığı çalışmalarla 250 milyon liralık yatırım yaptıklarını anlattı. Büyükşehir Belediyesi ile ilgili sürekli gündeme gelen kaynak sorunu, ilk kez Kepez Belediyesi'yle ilgili olarak gündeme geldi. Tütüncü, bu kaynak sorunlarına karşın, bütçelerinin yüzde 45-47'lik bölümünü yatırıma ayırdıklarını söyledi. Belediyenin İller Bankası payı ve toplanan vergiler olmak üzere iki önemli kaynağı olduğunu hatırlatan Tütüncü, vergi konusunda Kepez'in diğer ilçelerden zayıf olduğunu vurguladı.

3 MAHALLENİN BİRİNDEN VERGİ

Kepez'de bulunan 66 mahalleden sadece 15-20 tanesinden vergi toplama imkanları bulunduğunu anlatan Tütüncü, "Dar gelirli vatandaşımızın olduğu mahallelerimizde vergi alma imkanımız yok. Mülkiyet problemlerinin çözülmediği yerlerde vergi alamıyoruz. Mesela daha düne kadar 2B arazilerinin olduğu, çok katlı binaların bulunduğu alanlar, planlarda konut alanı olarak görülmüyor, kuru arazi olarak görülüyordu. Dolayısıyla buralardan emlak vergileri toplanamıyordu" dedi.

GAZİ BULVARI ÖRNEĞİ

Tütüncü, vergi konusundaki sıkıntıyı rakamlara da dökerek, "8-10 milyon vergi gelecek diye baktığımız vergi aylarında, bir bakıyoruz bizim kasamızda 800 bin lira oluyor. Beklentimizin 10'da biri, 15'te biri seviyesinde vergi toplayabiliyoruz" dedi. Gazi Bulvarı örneği veren Tütüncü, "Güney tarafı Muratpaşa'dır, kuzey tarafı Kepez'dir. Güney tarafında emlak vergisine esas edilen değerler 750-800 lirayken, yolun kuzey tarafında 200 liradır. Dolayısıyla ciddi manada vergi noktasında diğer belediyelere oranla çok daha az vergiyle çarkı döndürmeye çalışıyoruz" diye konuştu.

41 PROJENİN TAMAMI HAZIR
Tütüncü, bu ekonomik koşullara karşın 29 Mart 2009 Yerel Seçimleri'nde yapmayı vaat ettiği 41 projenin biri hariç hepsini hayata geçirdiklerini anlattı. Hayata geçemeyen projenin ise Dokuma arazisine yapılacak Kent Parkı projesi olduğunu söyleyen Tütüncü, "Gönül arzu ediyordu ki, Dokuma'daki araziyi bu dönemde Antalya'nın istifade ettiği, Kepez Kent Ormanı gibi güzel bir mekan haline getirelim. Çok ciddi mesafeler katedildi orada. Halkımızın menfaatine ve lehine çok ciddi mesafeler katedildi. Ama hukuki problemlerini çözemediğimiz için yapamadık. 488 dönümlük alanı çok şahane bir proje halinde halkımıza armağan etmek istiyoruz" dedi. Tütüncü, seçim vaatleri arasında yer almayan 10 farklı projenin de bu dönemde hayata geçtiğini söyledi.

ARKADAŞINA GÖNDER
Artık arka bahçe değil
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN