Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Susuzluk çilesi

Gazipaşa Beyrebucak köyü Karaçevlik mahallesinde dört yıldır şebeke suyu bulunmuyor. Köylü kadınlar ihtiyaçları olan suyu bidonlarla sırtlarında taşıyor

Giriş Tarihi: 18.9.2013
Antalya'nın Gazipaşa ilçesine bağlı Beyrebucak köyü Karaçevlik mahallesinde dört yıldır yaşanan su sorunu, mahalleliyi isyan ettirdi. Dört yıldan bu yana kuyu suyu içen ve ihtiyaçları olan suyu bidonlara doldurup sırtlarında taşıyan köylüler, yetkililere tepki gösterdi. D-400 Karayolu'nun Gazipaşa Anamur istikametinde kalan bölgede bulunan yaklaşık 25 hane, 4 yıldır evlerinde çeşmeden su akmadığını bildirdi. Karayolunun karşısında kuyusu bulunan bir komşularından bidonla su taşıyan köylü kadınlar, şehirlerarası yoldan geçerken hayatlarını da tehlikeye atıyor.

ÇOCUKLAR İSHAL OLUYOR

Hayvanlarını suladıkları kuyu suyunu kendilerinin de içtiğini belirten Rukiye Çelik, "Keçilerimiz var, komşularımızın ineği var. Onlar da buradan su içiyor biz de. Dört yıldır bu şekilde suyumuzu temin ediyoruz. Yolu geçerek sırtımızda, el arabasında suyu evimize taşıyoruz. Yaz aylarında hava sıcak olduğu için su ihtiyacı daha fazla oluyor. Sıcakla su taşımak daha da zor hale geliyor. Yağmurlar başladığında topraktaki sağlıksız maddeler de suya karışıyor. Böyle olunca çocuklarımız ishal oluyor" dedi.

BULAŞIĞI İKİ KİŞİ YIKIYOR

Taşıdığı suyu evine taşıyan Ayşe Tunç, evinin bidonlarla dolduğunu söyledi. Bunun çok sinir bozucu olduğunu belirten Tunç, "Akan suyumuz olmadığı için bulaşık yıkamak zor oluyor. Birimiz su döküyor birisi bulaşık yıkıyor. Evimizin her tarafı bidonlarla dolu. Buna zaman zaman çok sinirleniyoruz. Her evde durum bu" diye konuştu.

67 YAŞINDA SU TAŞIYOR

Sorununu anlatmak için İlçe Kaymakamı'nın yanına çıktığını ancak kaymakamın kendisine bağırdığını belirten Şaziye Çelik de şunları söyledi: "Suyumuz yok diye Kaymakam'a çıktım yine olmadı. Ben 67 yaşındayım. Evimin ihtiyacı suyu sırtımda su çekiyorum. Eğer komşular vermezse susuz kalacağız. Suyumuza bir çare bulsunlar."

ELİMDEN GELENİ YAPIYORUM

Köy muhtarı Mehmet Uncuoğlu da söz konusu mahallede bulunan su şebekesinin, yol yapımı sırasında zarar gördüğünü belirterek, "Çalışmalar sırasında köyümüzde yolun iki tarafında bulunan 5-6 kilometrelik alanda, su şebekesini yenilemek zorunda kaldık. Ne yaptıysak bu bölgedeki sorunu çözemedik. En son Antalya İl Özel İdaresi'nden bir uzman geldi. Su şebekesinin vanasında problem olduğunu söylediler. Vanayı değiştirdik ama sorunu çözemedik. Elimizden geleni yaptık ancak yine de bir neticeye ulaşamadık" ifadelerini kullandı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Susuzluk çilesi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN