Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Alanya'da 43 ülkeden yerleşik yabancı yaşıyor

Antalya'nın Alanya ilçesinde 43 ülkeden 12 bin 393 yerleşik yabancı yaşıyor. İlçede Alman'dan Danimarkalıya kadar bir çok ülke insanını görmek mümkün

Giriş Tarihi: 19.9.2013
Yabancıların yoğun olarak ilgi gösterdiği Antalya'nın Alanya ilçesinde, 43 ülkeden 12 bin 393 yerleşik yabancı yaşıyor. Alanya İlçe Emniyet Müdürlüğü Yabancılar Şubesi'nden alınan bilgiye göre, ilçede 43 ülkeden 12 bin 393 kişinin uzun süreli oturma izni bulunuyor.

DANİMARKA LİDER

Alanya'ya 10-15 yıl öncesine kadar ağırlıklı olarak Almanlar ilgi gösterirken, son yıllarda Rusya ve İskandinavya ülkeleri başta değişik ülkelerden insanların geldiği görülüyor. Danimarka'dan Almanya'ya, Çin'den ABD'ye, İrlanda'dan Japonya'ya ve Çin'e kadar geniş bir yelpaze oluşturan yerleşik yabancılar arasında 3 bin 821 ile birinci sırada Danimarkalılar, 3 bin 482 ile ikinci sırada Almanlar yer alıyor. Bu ülkeleri Norveç 994, Rusya 920 oturma izni ile takip ediyor.

NEDEN ALANYA

Alanya'da mülk sahibi olan ya da oturma izni bulunan yabancılar, ilçeyi tercih etme sebeplerini iklim, deniz, Türk insanının sıcakkanlılığı, yaşam kolaylığı, doğal güzellikler ve fiyatların uygunluğu olarak sıralıyor.

KİLİSE VE MEZARLIKLARI VAR
İlçede ayrıca 18 ülke vatandaşının temsilcisi bulunan bir Kent Platformu da bulunuyor. Kent Platformu'nun girişimiyle ilçede daha önce 10 bin lira olan yabancılar için mezarlık fiyatı geçen ay 500 liraya indirilmiş. İlçede Hıristiyanların ibadet yapabilmesi için bir kilise ve yabancılar mezarlığı da bulunuyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Alanya'da 43 ülkeden yerleşik yabancı yaşıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN