Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Deniz kirliliği turizme darbe

Antalya'da deniz kirliliği sorunu düşündürüyor. Kent Konseyi Turizm Çalışma Grubu Başkanı Yavuz uyardı: Aynı hataya İtalya 1990'larda düştü. Kirlilik turizme darbe vurur

Giriş Tarihi: 21.9.2013
Antalya'nın plajlarındaki deniz suyu kalitesi her geçen gün düşüyor. Özellikle rüzgarın denizden esmeye başladığı öğlen saatlerinde aniden ortaya çıkan bol köpüklü kirlilik, kentteki plajlarda denize girenleri çileden çıkarıyor. Bu durumun son örneği, Lara Örnekköy Plajı'nda yaşandı.

SORUMLUSU BULUNSUN
Öğle saatlerinde rüzgarın yön değiştirerek denizden esmeye başlaması ile kıyıya ulaşan pislik, denizde yüzen yerli ve yabancı turistleri kısa sürede sudan uzaklaştırdı. Kıyıya vuran bol köpüklü sarımsı pisliğin ne olduğunu anlamaya çalışan tatilciler, konunun ilgililerinin harekete geçmesi ve pisliğin kaynağını bularak ağır şekilde cezalandırmasını istedi.

TURİZME DARBE VURUR

Antalya Kent Konseyi Turizm Çalışma Grubu Başkanı Recep Yavuz da deniz kirliliğinin turizme büyük zarar verme potansiyeli taşıdığı uyarısında bulundu. Antalya'nın deniz-kum ve güneş üçlüsündeki gücüyle ve her şey dahil sistemiyle turizmde büyüdüğünü hatırlatan Yavuz, "Antalya turizminin en güçlü olduğu noktada sorun yaşanması turizme büyük darbe vurur. Antalya, kent merkezinde denize girilebilen ender şehirlerden biri. Bu önemli bir özellik. Bu özelliğin ortadan kalkması çok tehlikeli" diye konuştu. İspanya ve Yunanistan gibi Akdeniz çanağındaki rakip destinasyonların deniz kirliliği ile mücadele konusunda Türkiye'nin önünde olduğunu vurgulayan Yavuz, "Deniz kirliliği konusu, otelde çalışmayan klima, kalitesiz yemek, kötü servis gibi konulara benzemez. Direkt olarak sağlığı ilgilendiriyor. Özellikle Avrupalı turistin bu konuya tahammülü yok. Böyle bir sorun, Antalya'yı rekabette geriye götürür" dedi.

İTALYA ÖRNEĞİ
İtalya örneği veren Recep Yavuz, "İtalya'nın turizmde yıldızının parladığı 1990'lı yılların ortasında, deniz kirliliği yaşandı. İtalya turizmde büyük kan kaybetti. Hala bunun etkisi sürüyor. Kirliliğin ardından çok ciddi önlemler alındı ancak iş işten geçti. Turistin gözündeki imaj kolay değişmiyor" diye konuştu. Kirliliğin kaynağının ya sahil bandındaki tesisler yada tekneler olabileceğini hatırlatan Yavuz, "Bu Antalya'ya yapılan ihanettir. Bu işin sorumluları belli. Herkes kendisini sorgulayacak" dedi.

VATANDAŞIN İZMARİT AYIBI
Öte yandan Antalya plajlarının bir başka önemli sorunu olan sigara izmaritleri ise denizdeki kirlilikten yakınan vatandaşlardan kaynaklanıyor. Denizdeki kirliliğe tepki gösteren vatandaşlar ne yazık ki içtikleri sigaranın izmaritlerini kumsala atmakta bir sakınca görmüyor. SABAH Akdeniz muhabirinin suda kirlilik yaşan Örnekköy plajında sadece bir metrekarelik alandan topladığı izmaritlerin çokluğu durumun vahametini ortaya koyuyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Deniz kirliliği turizme darbe
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN