Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Havada kaza azaldı

Ölüdeniz'deki Babadağ'da hazırlanan yönerge sonrası yapılan denetim ve kontroller sayesinde ölümlü paraşüt kazaları sıfıra indi

Giriş Tarihi: 21.9.2013
Dünyanın en iyi yamaç paraşütü merkezleri arasında gösterilen Fethiye'nin Ölüdeniz beldesindeki Babadağ Hava Sporları ve Rekreasyon Merkezi'nde yapılan denetim ve kontroller sayesinde ölümlü yamaç paraşütü kazaları sıfıra indi.

THK DENETLİYOR

Her yıl binlerce macera tutkunu turistin yamaç paraşütüyle uçtuğu Babadağ'da, yaşanabilecek kazaların önüne geçmek için 2011'de Fethiye Kaymakamlığı ve Türk Hava Kurumu (THK) tarafından uçuş yönergesi hazırlandı. Hazırlanan yönerge kapsamında Babadağ'dan single (tek) ve tandem (çift) atlayış yapan pilotların uçuş öncesi ve sonrası kontrolleri, THK tarafından görevlendirilen pilotlarca yapılıyor. Kontrollerde atlayış yapmak için yeterlilik belgesi olmayan pilotların uçuşuna izin verilmiyor. Yamaç paraşütü kazalarının önüne geçilmesi amacıyla hazırlanan yönergeyle kazaların önüne geçildiği bildirildi. Fethiye Kaymakamı Ekrem Çalık 2 yıldır Babadağ'da ölümlü yamaç paraşütü kazası olmadığını söyledi. Kaza olmamasının yamaç paraşütüne ilgiyi de artırdığını ifade eden Çalık, geçen yılın aynı dönemine göre bu yılki atlayış sayısında yüzde 26'lık artış olduğunu belirtti. Çalık, yamaç paraşütü sezonun başladığı mayıs ayı itibariyle 47 bin uçuş kaydedildiğini, geçen yıl aynı dönemlerde bu sayının 38 bin olduğunu dile getirdi.

SERVET NİNE YİNE UÇUŞA GEÇTİ
Fethiye'ye tatile gelen 82 yaşındaki üç çocuk beş torun sahibi Servet Çelikkaya, geleneksel hale getirdiği Babadağ'dan uçuşu bu yıl da gerçekleştirdi. Bu yıl hayatında beşinci kez paraşütle uçuş yapan Servet nine, Ölüdeniz Belceğiz Plajı'na iniş yaptığında mutluluktan sevinç çığlığı attı.

30 DAKİKA BOYUNCA HAVADA KALDI

Aslen İzmirli olan ve İstanbul'da yaşayan, uzun yıllar gelinlik terzisi olarak çalışan ve toptan gelinlik pazarlaması yapan Çelikkaya, yine adrenalin depoladı. Servet Nine, bin 700 metre pistinden başarılı bir uçuşla gökyüzünde yaklaşık 30 dakika kaldı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Havada kaza azaldı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN