Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Antalya'nın ölüm virajları

Giriş Tarihi: 22.9.2013

Antalya'nın çeşitli caddelerinde yer alan hatalı virajlar, sürücüler için büyük bir tehdit oluşturuyor. Vatandaşlar, sürücülerin korkulu rüyası virajlara ölümlü kazalar yaşanmadan önlem alınmasını talep ediyor

Antalya'da Sinanoğlu Caddesi, Perge Bulvarı ve Meydan Alt Geçidi'nde bulunan virajlar, hatalı yapıları nedeniyle sürücülerin korkulu rüyası olmaya devam ediyor. Yapıldıkları tarihten bugüne kadar birçok kazanın meydana gelmesine neden olan hatalı virajlar, yaşanan tüm acılara rağmen düzeltilmiyor.

GEÇİCİ ÇÖZÜMLER

Eğim hatası bulunduğu iddia edilen Meydan Alt Geçidi ile Sinanoğlu Caddesi üzerinde bulunan virajlarda bugüne kadar yüzlerce kaza yaşandı. Bazı vatandaşların hayatlarını kaybetmesine neden olan virajlarda, alınan geçici güvenlik önlemleri ise hiçbir işe yaramadı. Meydan Alt Geçidi'ne önce uyarı levhaları yerleştirildi, ardından yol ikiye bölündü. Bölünen kısım bariyerler ile çevrildikten sonra faydadan çok zarar verdiği tespit edildi, değişiklik yapılıp çelik halatlar ile desteklendi. Fakat alınan bu güvenlik önlemleri hiçbir sonuç vermedi. Çelik halatlar sadece savrulan araçların karşı şeride geçip diğer araçlara zarar vermesini önledi.

ŞİKAYETLER YANITSIZ KALDI
Muratpaşa Belediyesi eski Başkanı Mehmet Manavoğlu döneminde yaptırılan Sinanoğlu caddesi üzerindeki virajlı kısımda ise yapılan mühendislik hatası nedeniyle kazalara davetiye çıkarıldığını belirten Zümrütova Mahalle Muhtarı Kemal Ağan, sorunun çözülmesi için yaptığı başvuruların yanıtsız kaldığını söyledi.

SAVRULUYOR

Ağan, söz konusu virajda sayısız kazanın yaşandığını anlattı. Virajın yapımı esnasında gerekli eğim verilmediği için araçların yol dışına savrulduğunu belirten Ağan, "Virajda yaşanan kazalar nedeniyle tedirginiz. Her gün bir kaza yaşanıyor. Sürücüler ile birlikte kaldırımdan geçen vatandaşların can güvenliği tehlike altında. Virajda gerekli eğimin olmaması araçların yol dışına savrulmasına neden oluyor" dedi.

8 YILLIK ASFALT
Caddede sürekli ve hızlı bir trafik akışı bulunduğu için yola hız kesici engeller koyulamadığını aktaran Ağan, "Viraja ne kadar yavaş girerseniz girin, yoldaki hata aracın kontrolünü zorlaştırıyor. Yağmurlu günlerde yoldaki tehlike daha da artıyor. Burası en son 8 yıl önce asfaltlandı. Virajdaki hataya asfaltın engebeli yapısı da eklenince sürücüler araçlarının hakimiyetini kaybediyor" şeklinde konuştu.

DİREKLER DEVRİLİYOR
Virajdaki sorunun çözümü için UKOME ile iletişime geçtiğini fakat bürokratik engellerin ortaya çıktığını anlatan Muhtar Ağan, uyarı levhalarının da bir işe yaramadığını söyledi. Virajda yaşanan kazalar nedeniyle yoldaki elektrik direklerinin kullanılamaz hale geldiğini ifade eden Ağan, "Artık TEDAŞ kazalarda hasar gören direklerin yerine yenilerini dikmiyor. Çünkü 3 gün sonra yine zarar görüyor. Buradaki sorunun uyarı levhaları ile çözüleceği düşünülüyor. Önlem için birinin ölmesini beklemeyelim"

KİMSENİN CANI YANMASIN
Kazaların yaşandığı noktada evi bulunan Serkan Mavi de can güvenliklerinin bulunmadığını belirterek, yetkililere seslendi. Mahalle sakinlerinin kaldırımda yürümeye korktuğunu söyleyen Mavi, "Hepimizin çocukları var. Çocuklarımız ve sevdiklerimiz adına endişe duyuyoruz. Yağmurlar başlamak üzere. Günde 3-4 kazanın yaşandığı yerde yetkililer nasıl olurda önlem almazlar, aklım almıyor. Buraya bir engel yapılması şart. Sevdiklerimizin canı yanmadan bu sorun çözülsün istiyoruz" dedi.

PERGE BULVARINDA YAĞMUR TEHLİKESİ
Perge Bulvarı üzerindeki keskin virajdan şikayetçi olan bölge esnafı ise yaşanan kazalara alıştıklarını söyledi. Viraja hızla giren araçların kaldırıma ya da karşı şeride savrulduğunu anlatan esnaf, yağmurların geri gelmesiyle birlikte kaza sayılarında ciddi bir artış yaşanacağını söyledi. Virajda yakın zamanda kedi gözleri ile alınmaya çalışılan önlem ise kimseyi tatmin etmedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Antalya'nın ölüm virajları
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN