Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Eklem ağrıları ihmale gelmez

Medical Park Antalya Hastanesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezi'nden Uzman Dr. Balcı ve Uzman Dr. Muluk, 40 yaş üzerinde sıkça görülen kireçlenmeyle ilgili bilgi verdi

Giriş Tarihi: 22.9.2013
Vücudumuzun belli bölgelerinde oluşan eklem hareketleri sırasında ses gelmesine sebep olan kireçlenme, özellikle 40 yaş üzerinde en sık görünen hastalıklardan biri. Hastalığın ileri dönemlerinde eklem hareketlerinde kısıtlılık oluşurken, eklem çevresi kaslarda incelmede görülüyor. Medical Park Antalya Hastane Kompleksi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezi'nden Uzman Dr. Tuğçe Balcı ve Uzman Dr. Selkin Muluk, özellikle 40 yaş üzerinde sık görülen eklem hastalığı kireçlenmenin, yaşa bağlı olarak ilerlediğini söyledi.

HAREKETLE BAŞLIYOR

Eklem ağrısında, tutukluk ve eklem hareketlerinde kısıtlılığın en sık yaşanan şikayetler arasında yer aldığını söyleyen Uzm. Dr. Muluk, "Ağrı başlangıçta hareketle oluşup, istirahatle düzelirken zamanla istirahat sırasında da ağrı oluşur. Sabahları ve uzun süre istitrahatten sonra harakete başlanmak istendiğinde eklem tutukluğu olabilir. Hastalığın ileri dönemlerinde eklem hareketlerinde kısıtlılık ve eklem çevresi kaslarda incelme görülebilir" dedi.

İHMAL EDİLMEMELİ
Fizik tedavi ve rehabilitasyonun amacının lokal veya genel ısı ile eklem kanlanmasını arttırmak, dokuların beslenmesini sağlamak, eklem hareketlerini kontrol eden kasların kuvvetlendirilmesini sağlamak olduğunu belirten Uzm. Dr. Balcı, bu amaçla hekim gözetiminde olmak kaydıyla traksiyon, yüzeysel ve derin sıcak-soğuk uygulamaları, elektroterapi-hidroterapi yapıldığını kayddetti.

KİREÇLENME NASIL ÖNLENİR?
Kireçlenmenin, fizik tedavi ve rehabilitasyon, ilaçlar ve cerrahi girişimlerle düzeltilebileceğini ifade eden Uzman Dr. Selkin Muluk, hastanın yaşam şekli ve beklentileri tedavinin planlanmasında temel unsurların başında geldiğini kaydetti. Şikayetlerin giderilmesi yada azaltılması, sonuç olarak hayat kalitesinin arttırılması tedavinin ilk kuralı olduğuna vurgu yapan Uzm. Dr. Muluk, hastaların özellikle dikkat etmesi gereken bazı başlıkları sıraladı:
Duruşun düzeltilmesi
Uygun pozisyonda yeterli istirahat
Uygun şekilde planlanmış egzersiz programı
Yardımcı cihaz planlaması
Zayıflama gibi gerekli önlemlerin alıması.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Eklem ağrıları ihmale gelmez
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN