Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kalbi normale döndü

Giriş Tarihi: 22.9.2013

Üniversite öğrencisi Gül'ün doğuştan gelen abstein anomalisi hastalığı Medical Park Antalya Kalp Hastanesi'nde yapılan ameliyatla düzeltildi

Medical Park Antalya Kalp Hastanesi Direktörü ve Kalp Damar Cerrahisi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Hüseyin Okutan ve ekibi tarafından gerçekleştirilen operasyonla Manavgat'ta yaşayan 19 yaşındaki üniversite öğrencisi Fatma Gül'ün, doğuştan gelen ebstein anomalisi rahatsız- lığı tedavi edildi. Tatil için ailesinin yanına gelen üniversite öğrencisi Fatma Günel, kalp ağrısı, nefes alamama şikayetleriyle Medical Park Antalya Kalp Hastanesi'ne başvurdu. Yapılan tetkiklerde doğumsal bir kalp hastalığı olan ebstein analomisi olduğu tespit edilen Günel, Prof. Dr. Hüseyin Okutan ve ekibi tarafından ameliyata alındı. Sağlık durumu iyi olan Fatma Günel, "Başta Prof. Dr. Hüseyin Okutan ve ekibi olmak üzere herkese teşekkür ederim" dedi.

ERKEN TEŞHİS

Bu rahatsızlığın, yenidoğan döneminde tespit edildiğinde hastanın solunum ve kalp fonksiyonlarının yoğun bakım şartlarında desteklenmesi ve en hızlı şekilde ameliyatının planlanması gerektiğini belirten Prof. Dr. Hüseyin Okutan "İleri yaşlara kadar ulaşabilen hastalarda ise tanı konulduğu an anomalinin tipi değerlendirilmeli ve oluşabilecek komplikasyonlara karşı (pıhtı atması, kalp yetmezliği, beyin absesi, ritm bozukluğu vb.) hastayı koruyabilmek amaçlı erken cerrahi planlanmalıdır. Ameliyatta bu kapak normal yerine alınarak, ring (yüzük) kullanılarak normal işlevine kavuşturulmuştur. Aynı zamanda kalbindeki delik, kendi kalp zarı ile onarılmıştır" diye konuştu.

Ebstein anomalisi hastalığı nedir?
Ebstein anomalisi hakkında bilgi veren Prof. Dr. Hüseyin Okutan; "Doğumsal bir kalp hastalığı olup kalbin sağ üst ve alt odacıkları arasında bulunan kapakçığın alt odacığa daha yakın yerleşmesi sonucu gelişen bir dizi anomaliler bütününe verilen addır. Tüm doğumsal kalp hastalıklarının çok az bir kısmını oluşturur. Özellikle gebeliğin erken döneminde kullanılan bazı ilaçlar oluşumunda önemli rol oynar" dedi. Hastalığın seyrini de anlatan Okutan şunları söyledi: "Ebstein anomalisi şiddetine göre dört tipte sınıflandırılmış olup en şiddetli tipi genellikle kalp yetmezliği, ciddi ritim bozuklukları, yetersiz doku oksijenasyonu, beyin apsesi ve pıhtı atması gibi nedenlerle bebek ölümü ile sonuçlanır. Anomali şiddetinin az olduğu, dolayısıyla bebeklik çağını atlatan kişilerde yorgunluk, eforla nefes darlığı, morarma ve çarpıntı en önemli şikayetler arasındadır" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kalbi normale döndü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN