Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Tarımın geleceği coğrafi işarette

4. Yöresel ve Geleneksel Ürünler Fuarı kapsamında 'Dünden Bugüne Türkiye'de Coğrafi İşaretler" paneli düzenlendi. Panelde coğrafi işaretin önemine değinildi

Giriş Tarihi: 22.9.2013
Antalya Ticaret Borsası (ATB) öncülüğünde Antalya EXPO Center'de düzenlenen 4. Yöresel ve Geleneksel Ürünler Fuarı kapsamında ATB ile Türkiye Yöresel Ürünler ve Coğrafi İşaretler Araştırma Ağı'nın (YÜCİTA) işbirliğiyle "Dünden Bugüne Türkiye'de Coğrafi İşaretler" paneli düzenlendi.

İŞARET ALACAK 2500 ÜRÜN VAR
Oturum başkanlığını YUCİTA Başkanı Prof. Dr. Yavuz Tekelioğlu'nun yaptığı panelde yöresel ürünlerin koruması için coğrafi işaretin önemi ve nasıl alınacağı anlatıldı. YUCİTA Başkanı Prof. Dr. Yavuz Tekelioğlu, 1995-2013 yılları arasında Türkiye'de 172 ürünün tescillendiğini belirterek, 2500 coğrafi işaret alabilecek ürünün bulunduğu bir yerde tescilli ürün sayısının azlığına dikkat çekti. Tekelioğlu, "Potansiyelimiz yüksek ama bunları koruyamazsak hiçbir anlamı yok" dedi. Tekelioğlu, yöresel ürünlerin büyük çoğunluğunu tarım ve gıda ürünlerinin oluşturduğunu belirtirken, "Türk tarımının yeniden kendisine gelmesi coğrafi işaretle olacak" dedi.

TEMEL YASA YOK

Coğrafi işaretin yöresel ürünlerin koruması olduğunu vurgulayan Tekelioğlu, Türkiye'de coğrafi işaret konusunda temel bir yasa bulunmadığını belirterek, hem temel bir yasanın yapılması hem de iyi bir denetim mekanizmasının oluşturulması gerektiğini söyledi. Akdeniz Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi'nden Dr. Selim Çağatay, coğrafi işaretin kırsal kalkınmada çok önemli bir araç olduğunu belirterek, coğrafi işaretlerin tanınırlığını artırmak ve denetim mekanizmasını harekete geçirmeyi amaçladıklarını anlattı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Tarımın geleceği coğrafi işarette
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN