Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Adaylara turizm raporu

Ekonomisi turizme dayanan Antalya'da yaklaşan yerel seçimler öncesi beklentiler farklı. Sektörün sorunlarını belirleyen Kent Konseyi hazırlayacağı raporu adaylara ulaştıracak

Giriş Tarihi: 23.9.2013
Nüfusu 2 milyonu aşan Antalya'nın, yıllık 11 milyon turist ağırlaması nedeniyle yerel yönetimlerden beklentileri farklılaşıyor. Yaklaşan yerel seçimler öncesi, Antalya Kent Konseyi turizm sektörünün sorunlarını ve yerel yönetimlerden beklentileri içeren bir rapor hazırlama kararı aldı. Turizm Çalışma Grubu, sektörün önemli sorunlarını konu başlıklarıyla belirledi. Belirlenen bu konu başlıkları, Kent Konseyi'nin çalışma gruplarında incelenecek. Ardından çalışma gruplarının bu sorunlarla ilgili çözüm önerilerini de içeren bir rapor hazırlanacak.

LİSTE HAZIRLANIYOR

Hazırlanacak rapor, siyasi partiler aracılığı ile yerel seçimlere hazırlanan adaylara ulaştırılacak. Hedef, turizm sektörünün yerel yönetimlerden çözüm bekleyen sorunlarının, yerel yönetici adaylarının programlarına dahil edilmesi. Listenin başında ise ulaşım, imar sorunları ve çevre temizliği var.

YEREL YÖNETİCİLER

Turizm Çalışma Grubu Başkanı Recep Yavuz, Antalya'nın bir turizm kenti olmasına rağmen, yerel yöneticilerin programlarında turizme yetirince yer verilmediğini söyledi. Turizm kenti olunması nedeniyle beklentilerin ve sorunları da farklılaştığını anlatan Yavuz, "Turizm sektörünün sorunları ötelendikçe, sorunlar yumağı daha da büyüyor. Artık sorunların çözüme kavuşturulması zaruri hale geldi" diye konuştu.

TURİZM UNUTULMASIN

Sektörün en önemli sorunlarının başında çarpık yapılaşma olduğunu ifade eden Yavuz, betonlaşmanın Antalya'ya yakışmadığını söyledi. Sahil bandının ardından, ikinci bandın da tesislerle dolduğunu ifade eden Yavuz, çarpık yapılaşmanın önlenmesi için yerel yönetimlere büyük görev düştüğünü kaydetti. Yavuz, belediyelerin özellikle imar düzenlemelerinde turizm olgusunu göz ardı etmemesi gerektiğini dile getirdi.

ÇEVRE YILDIZSIZ
Antalya'da kent esnafının "turist otelden çıkmıyor" eleştirilerini hatırlatan Yavuz, bu durumda otellerin 5 yıldızlı ancak çevre düzenlemelerinin ise 'yıldızsız' olmasının etkili olduğunu savundu. Yavuz, "Bu tesislerin karşısında çöp yığınlarının olması bir yerde bir şeyi yanlış yaptığımızı zaten çok net gösteriyor. Herkes bu sorunu benim kapımın dışında mantığıyla bakıyor. İlgilenmiyor ve bu otellerin etrafı çirkin manzaralarla doluyor" diye konuştu.

ULAŞIM SORUNU

Kent merkezinin turizmle buluşamamasının bir diğer nedeninin de ulaşım sorunu olduğunu ifade eden Yavuz, "Tatil bölgeleri, şehirden kopuk bir yapıda. Şehir merkezlerine ulaşım zorluğu yaşanıyor" dedi. Yavuz bu sorunun çözümünde ulaşım alt yapısıyla ilgili çalışmalar kadar toplu ulaşımla ilgili düzenlemelerin de önemli olduğunu ifade etti.

EXPO tanıtımı eleştirisi
Turizm Çalışma Grubu Başkanı Recep Yavuz'un, bir diğer eleştirisi ise EXPO konusunda oldu. ITB Berlin Fuarı'nda gelecek yıl EXPO 2016 Antalya için 6 metrekarelik bir alan ayrılmasını eleştiren Yavuz, "EXPO'nun fuarlarda nasıl tanıtılacağı konusu çok önemli. Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın orada verdiği 6 metrekarelik bir alanda tanıtım yapacaksak Berlin'e gitmesek de olur. Çünkü oraya sadece broşür dağıtmaya iki tane genç gönderiyorsunuz. Böyle bir tanıtım olmaz" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Adaylara turizm raporu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN