Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Manavgat suyu gündemde

MATSO Manavgat'ın su kaynaklarının korunması için çalışıyor

Giriş Tarihi: 23.9.2013
Manavgat Ticaret ve Sanayi Odası (MATSO), ilçenin su kaynaklarının korunmasına yönelik çalışma başlattı. Oda Başkanı Ahmet Boztaş, hazırlayacakları raporu başta Antalya Valisi Sebahattin Öztürk olmak üzere ilgili kurumlar ve Antalya milletvekillerine sunacaklarını söyledi.

SU TEMİN PROJESİ
İlçenin su zenginliğinin dünya gündemine, 21 yıl önce başlatılan Manavgat Çayı Su Temin Projesi ile taşındığını belirten Boztaş, Oymapınar'da su kaynakları üzerine araştırma yapan ekibin 1960 yılındaki orijinal su kaynakları kayıtlarına ulaştığını kaydetti. Manavgat'ın suyuna geçmiş dönemlerde çok sayıda kuruluşun talip olduğunu aktaran Boztaş, "Su zenginliğimiz Manavgat Çayı Su Temin Projesi ile dünya gündemine taşınmıştı. Geçen süre içinde pek çok kuruluş suyumuza talip oldu. Bizde MATSO olarak suyumuza talip olunan projeler yanı sıra su kaynaklarımıza genel bir bakış getirmek, su kaynaklarımızın genel bir fotoğrafını çekmek istedik. Bu bağlamda Oymapınar Barajı'nı besleyen yer altı ve yer üstü su kaynakları üzerine derinlemesine araştırma yaptırdık" dedi.

21 YILLIK PROJE 'BARIŞ SUYU'
Manavgat suyuna ilk talip olan ülke İsrail olmuştu. İsrailli bir müşavirlik şirketi olan Tahal, ön fizibilite raporu hazırlayarak dönemin hükümetine 'Manavgat Çayı üzerinde kurulu Oymapınar Barajı'ndan su alınıp deniz yoluyla İsrail'e taşınabileceğine' ilişkin rapor sunmuştu. Arap ülkelerinin aşırı tepkisi üzerine dönemin hükümeti tarafından proje askıya alınmıştı. 10 Nisan 1992 yılında başlanılan proje 1999 yılında tamamlandı. Günde 500 bin metreküp suyun alınabileceği proje atıl bekliyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Manavgat suyu gündemde
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN