Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Şok Çevre Yolu iddiası

ATSO Başkanı Budak, Batı Çevre Yolu'nda imar planı yapılacağı ve 450 bin ağacın kesileceği ile ilgili iddiaları Vali Öztürk'e iletti. Öztürk, "Gereğini yapacağız" dedi

Giriş Tarihi: 25.9.2013
Antalya Valisi Sebahattin Öztürk'ün konuk olduğu Antalya Ticaret ve Sanayi Odası'nın (ATSO) Eylül ayı meclis toplantısında, ATSO Başkanı Çetin Osman Budak, şok bir iddia ortaya attı. Batı Çevre Yolu ile ilgili Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım ile görüştüklerinde, 1.8 kilometrelik bölümdeki sorunun çözümünde "kamulaştırma" sinyali edindiklerini hatırlatan Budak, "Ancak durumun böyle olmadığı ortaya çıktı" dedi.

450 BİN AĞAÇ KESİLECEK
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın bölgeyi imara açacağını öğrendiklerini anlatan Budak, "Kamulaştırmayla çözülürse 30 hektarlık bir alan kamulaştırılacaktı. Ancak imara açarak çözülürse, 280 hektarlık bir alan imara açılacak. Bölgede narenciye bahçeleri var. Bölgede 450 bin ağacın kesilmesi söz konusu" diye konuştu.

ATSO 1 MİLYON VERİRDİ

ATSO Başkanı Budak, imara açmanın 'katliam' olacağını ifade etti. Batı Çevre Yolu'nun 25 yıl önce planlandığını ve ilk olarak 13 yıl önce ihaleye çıkartıldığını hatırlatan Budak, "Ancak geçen yıllarda bu yol bir türlü tamamlanamadı. Bu şekilde çözülecekse, hiç çözülmesin daha iyi" dedi. Çetin Osman Budak, sorunun çözümünde imar uygulamasının değil, kamulaştırmanın doğru olduğunu savundu.

TATİL BÖLGESİ

Vali Öztürk ise Batı Çevre Yolu ile ilgili iddialara cevap vererek, "Meseleyi yeni öğrendim. Üzerinde duracağız. Toplantının ardından ilk işim ilgili kurumlarla bu konuyu görüşmek olacak" dedi.

HA ŞIRNAK HA ANTALYA
Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü'nün yapısıyla ilgili de bir eleştiride bulunan Öztürk, "Antalya'da Turizm Müdürlüğü'nün Türkiye'de 81 ilin turizm müdürlüğünden bir farkı yok. Şırnak'taki turizm müdürlüğüne benziyor. Bu kadar önemli bir turizm şehrinin ayrıca bir donanıma, ayrıca bir yapılanmaya ihtiyacı var. Böyle bir değişimin, denetimle ilgili sorunların çözümüne katkı sağlayacağını kişisel olarak düşünüyorum. Bunu Kültür ve Turizm Bakanlığımıza ileteceğiz" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Şok Çevre Yolu iddiası
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN