Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Sahillerde 6 ekiple denetimler başladı

Giriş Tarihi: 26.9.2013

Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Kadı, 6 ekiple kıyı denetimi yaptıklarını belirtti ve ekledi: 2 ayda sahildeki kaçaklar tespit edilecek. Gelecek turizm sezonuna kadar yıkımlar bitecek

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Bodrum Torba Koyu kıyılarında yaptığı denetimle başlayan 'sahillerdeki kaçakların önlenmesi' süreci Antalya'ya uzandı. Antalya'da denetimler başladı. Başbakan Erdoğan'ın Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar'ı da yanına alarak yaptığı inceleme sonrasında, 'içinden kim çıkarsa çıksın, bu koyların halka iade edilmesi' yönünde talimat verdiği öğrenilmişti. Antalya'da da denetimlerin ardından yıkımların yapılması bekleniyor.

6 EKİP, SAHİLİ TARAYACAK

Antalya Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Yusuf Kadı, kıyı denetimleriyle ilgili 6 ekip oluşturduklarını ve denetimlerin 20 Eylül Cuma günü itibariyle başladığını açıkladı. Ekiplerin Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü'nden 3'er kişi ve ilçe belediyelerinden birer kişi olmak üzere 4 kişiden oluştuğunu ifade eden Kadı, "Ekiplerimizin tek görevi bu denetimler olacak. Yoğun bir çalışma gerçekleştirilecek. 2 ay içerisinde 640 kilometrelik sahil bandı tamamen denetlenecek" diye konuştu.

İLK 100 METRE
İlçe,ilçe tüm sahilin taranacağı denetimlerde kıyı kenar çizgisinden itibaren yatay olarak ilk 100 metrelik bölümdeki uygunsuz yapıların tespit edileceğini anlatan Kadı, "İlk 50 metrede taşınabilir, takılıp-sökülebilir yapılar serbest. İkinci 50 metrede ise günübirlik yapılar serbest. Bunun dışındaki yapılar yasak. Denetimlerin ardından, uygunsuz yapıların yıkılmasıyla ilgili çalışmalar başlayacak. Uygunsuz yapıların tamamı yıkılacak" dedi. Sahil bandında kaçak yapıların tespit edilmesi halinde, haritalara işleneceğini ve tutanaklara bağlanacağını söyleyen Yusuf Kadı, "Yapıların sahiplerine yıkılması için 15 gün ile 1 ay arasında değişen süreler verilecek. Yıkmazsa, ilgili belediyeye yıkması için yazı yazılacak. Belediye de yıkmazsa Valiliğin önderliğinde yıkımlar gerçekleştirilecek" dedi.

BAŞBAKAN, BAKAN ARKAMIZDA
MÜDÜR Kadı, yapılan denetimlerin turizm göz önünde bulundurularak özenle yapıldığını belirterek, "Ellerinde GPS cihazlarıyla ölçüm yapıyorlar, turistlere herhangi bir rahatsızlık vermeden denetim yapılıyor" dedi. Yıkımlarla ilgili turizmcilerden tepki gelmesinin olası olduğunu anlatan Kadı, "Ancak bu işin üzerine kararlı bir şekilde gidilecek. Sayın Başbakanımız arkamızda, Sayın Bakanımız arkamızda" diye konuştu.

YENİ SEZONA YENİ GÖRÜNTÜ
Yıkımların gelecek yıl turizm sezonundan önce tamamlanmasını hedeflediklerini vurgulayan Kadı, "Planlamalarımızı turizm sezonuna başlamadan yıkımların tamamlanması üzerine yaptık. Bunun için yoğun çaba sarf edeceğiz. Yeni turizm sezona kirli bir görüntü yaşanmadan girilmesini istiyoruz" diye konuştu.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sahillerde 6 ekiple denetimler başladı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN