Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ölüm tehlikesinin farkında mısınız?

Giriş Tarihi: 27.9.2013

Antalya'da son iki yılda 41 kişi uyuşturucudan öldü. Uyuşturucudan ölenlerin tamamı 18-25 yaş arasında. Antalya'da 30 binin üzerinde bağımlı insan olduğu tahmin ediliyor

Antalya'nın uyuşturucu ticaretiyle bilinen Zeytinköy bölgesinde 17 yaşında bir genç daha uyuşturucu kurbanı oldu. 1071 sokakta bulunan evlerinde ailesiyle birlikte yaşayan Hüseyin Altundaş adlı genç, 15 gün önce tuvalette baygın halde bulundu. Ailesi Altundaş'ı Sema Yazar Semt Polikliniği'ne kaldırdı. Buradan Akdeniz Üniversitesi Hastanesi'ne sevkedilen Altundaş, yoğun bakımda tedavi altına alındı. Uyuşturucu kullandığı belirtilen Altundaş, 15 gün yoğun bakımda kaldıktan sonra yaşam mücadelesini kaybetti.

SON BİR AYDA DEĞİŞTİ

Yakınları tarafından hastaneden alınan Altundaş'ın cenazesi mahalle mezarlığında toprağa verildi. Altundaş'ın son zamanlarda eve geç gelmeye başladığını ve davranışlarında değişiklik fark ettiklerini anlatan ailesi, "Uyuşturucu kullanmaya başladığını öğrendik. Tavırlarındaki değişiklikten belli olmaya başlamıştı. Aileler çocuklarına dikkat etsin. Davranışlarında değişiklik varsa onlarla bir arkadaş gibi konuşsunlar. Çocuklarını sahipsiz bırakmasınlar. Hüseyin çok iyi bir çocuktu, ne olduysa son 1 ayda oldu" dedi. Antalya genelinde son iki yılda 41 kişi uyuşturucudan hayatını kaybetti. Bunlardan bazıları 12 Kasım 2011'de ölen Burak Peközsoy; 20 Ağustos 2012'de ölen Halil Alıcı, 21 Aralık 2012'de ölen Hasan Al oldu. Türk vatandaşlarının yanı sıra 2 yıl içinde Antalya'ya tatil için gelen 7 turist de altın vuruş sonucu hayatını kaybetti.

30 BİNİN ÜZERİNDE

Uyuşturucu kullanımında İstanbul'dan sonra 2. sırada bulunduğu tahmin edilen Antalya'da 30 binin üzerinde bağımlı olduğu ileri sürülüyor. Kullanıcıların büyük kısmını 18-28 yaş gurubu oluşturuyor. Bağımlıların çoğunun parçalanmış ailelerin çocukları olduğu belirtiliyor. En çok eroin ve esrar kullanılıyor. Son zamanlarda bonzai kullanımı dikkat çekiyor.

17 GENÇ KURTULDU
Antalya polisi, uyuşturucuyla mücadele için proje başlattı. Uyuşturucu kullandığı tespit edilen 200 gencin ailesiyle görüşen polis, 17 genci tedavi olmaya ikna etti. 17 gencin tamamı bağımlılıktan kurtuldu. Uyuşturucu satıcılarına yönelik operasyonlarda 8 ayda 3.5 ton uyuşturucu madde yakaladı. 974 farklı olayda bin 678 kişi hakkında işlem yapılırken, bu kişilerden 373'ü tutuklandı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ölüm tehlikesinin farkında mısınız?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN