Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Turizm kıyıya sıkıştı

Giriş Tarihi: 28.9.2013

Kent Konseyi Başkanı Sema Nur Kurt, turizmin kıyı bandında sıkıştığını belirterek, "Yaz döneminde kıyı bandında 90 metrekareye bir turist düşüyor. Buna karşın milli parkların ziyaretçisi 5 bin" dedi

Antalya Kent Konseyi 'kıyı raporu' hazırladı. Turizmin kıyı bandında sıkıştığı vurgulanan raporda, kente gelen 11 milyon turistin yüzde 90-95'inin kıyı bandında yer alan turistik tesislerde konakladığı ifade edildi. Antalya Kent Konseyi Başkanı Semanur Kurt, Antalya turizminin bütünüyle kıyı bağımlı bir turizm olduğunu belirterek, "Turizm, 21 bin kilometre kare büyüklüğündeki Antalya ilinin taş çatlasa ancak bin kilometrekarelik yani 21'de birini kapsayan ince-uzun kıyı bandında gerçekleştirilmektedir" dedi.

90 METREKAREYE BİR TURİST

Bu bölümde turizm nedeniyle yoğun bir baskı olduğunun altını çizen Kurt, "5 aylık sürede 11 milyon turist bin kilometrekarelik alanı kullanıyor. Yani her 90 metrekareye bir turist düşüyor. Turistlerin tatil süresince konaklama tesisisin dışına çıkmaması nedeniyle kıyılardaki bu baskı daha da artıyor. Bu baskı, hizmet kalitesini düşürürken, çevresel önlemler ve yatırımlar üzerinde de olumsuz etkiler yaratıyor" dedi.

SAYI YÜKSEK GELİR DÜŞÜK
Antalya'nın kıyı sorununun çevresel olduğu kadar sosyal ve ekonomik boyutları da olduğunu ifade eden Antalya Kent Konseyi Başkanı Kurt, "Müşteri artmaya, müşteri başına elde edilen gelir azalmaya devam ettiği sürece çevresel, sosyal ve ekonomik kötüye gidiş katlanarak artacaktır. Antalya ilinde deniz kirliliği konusunda artan şikayetlerin arkasında temel sorunlardan biri anlatılmaya çalışılan yapı ile ilgilidir. İkinci önemli konu akılcı olmayan çevresel yatırımlardır. Bir başka anlatımla, çevre yatırımlarının bizatihi kendilerinin çevreyi kirletiyor olmalarıdır" dedi. Antalya'nın yüzde 78'inin dağlar, yüzde 55'inin ise ormanlarla kaplı olduğunu ifade eden Kurt, Antalya'da kıyı turizmine alternatiflerin geliştirilmesi gerektiğini söyledi. Kurt bu alternatiflerin başında ise milli parklar geldiğini anlattı.

5 BİN ZİYARETÇİ

Antalya sınırları içinde 5 milli park bulunduğuna değinen Antalya Kent Konseyi Başkanı Semanur Kurt, "Dağlar da ormanlar da milli parklar da önemli turizm kaynaklarıdır. Örneğin ABD'de milli parkların yıllık ziyaretçi sayısı 500 milyonu aşarken, ülkemizde ve Antalya da bu sayı 5 bin bile değildir" diye konuştu.

SAHİL HALKA KAPALI TUTULUYOR

Antalya'nın Akdeniz kıyılarının yaklaşık yüzde 40'ına karşı gelen 640 kilometre uzunluğunda kıyı şeridine sahip olduğunu hatırlatan Semanur Kurt, buna karşın, Antalya'nın yerel halkının sahilden yararlanamadığına da değindi. Kurt, "Bölgede yaygın olarak uygulanan her şey dahil sisteminin de etkisiyle konaklama tesisleri, dışarıdan gelenlere yerel halka tel örgüler ve güvenlik görevlileri ile kıyıları tamamen kapatmış durumdadır" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Turizm kıyıya sıkıştı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN