Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kemer'de final

Kemer'de yapılan Red Bull Sea to Sky 2013, bugün gerçekleştirilecek Olympos Dağı etabı ile sona erecek

Giriş Tarihi: 29.9.2013
Enduroda takvimin en sıkı yarışlarından olan, yarışçıları kızgın kumlardan soğuk dağlara çıkarmasıyla ünlü 4. Kemer Red Bull Sea to Sky 2013, bugün sona eriyor. Cuma günü kumsal etabı ile başlayan, dün orman etabı ile süren yarış, bugün 2 bin 365 metre yüksekliğindeki Olympos Dağı etabı ile sona erecek, şampiyon belli olacak. Enduroda dünyanın en iyi sürücülerinin aralarında bulunduğu 19 ülkenin 127 sürücüsü, bugün Olympos Dağı'nda yarışın en zor ve en heyecanlı etabını geçmeye çalışacak.

İKİ KADINDAN BİRİ TÜRK SPORCU
İlk gün kumun ve tozun, ikinci gün ormanda zorlu parkurlardaki rekabetin damga vurduğu yarışın katılımcıları arasındaki 2 kadın sürücü dikkat çekti. Red Bull Sea to Sky'a katılan 2 kadın sporcu, Türkiye'den Burcu Tugayoğlu ve Avusturya'dan Veronika Dallhammer, bu zorlu yarışı izleyenlerin odak noktası oldu. İki kadın sporcu, izleyenlerin de merak ettiği sorulara cevap verirken, bu sporla tanışmalarının hikayesini de anlattılar.
Bu tutku sizin için nerede başladı?
TUGAYOĞLU:
Motosiklet tutkum çok eskilere dayanıyor. Yaklaşık 15-16 yıldır biniyorum ama Enduro'ya geçeli bir 10 sene oldu. İlk olarak şehirde kullandığım bir araç olarak başladı benim için bu tutku. Daha sonra doğa beni çağırmaya başladı. Hep Off-Road'a kaçmaya başladım. O sırada, yavaş yavaş işin içine girdikçe hangi motorun ne işe yaradığını anlamaya başladım. Hepsini kullandıktan sonra beni en çok çeken Enduro oldu. Arkadaşlarım yarışıyordu, onları izlerken "Ben de yapabilirim" diye düşündüm ve her şey başladı.
DALLHAMMER: Avusturya'nın küçük bir köyünde büyüdüm. Ailem spor tutkunuydu, ağabeylerim motosiklet kullanıyorlardı. Eski erkek arkadaşımla birlikte bu ilgim arttı ve ben de bu spora başladım.
Yarışlarda erkeklerin, diğer meslektaşlarınızın size bakışı nasıl?
TUGAYOĞLU:
Burada az kişiyiz, Veronika ve ben varız mesela. Yurtdışındaki sporcuların bu konuda imkânları daha fazla, burada ben ilk olarak erkeklerle yarışıyordum. Doğası gereği bu spor elbette çok zorlu, ismi gibi ekstrem bir spor gerçekten. O yüzden daha fazla çaba göstermek gerekiyor. Fakat beni görüp de cesaretlenen, bu spora girmek isteyen çok sayıda kadın oldu. Gelip beni buldular, birkaçı başladı bile.
DALLHAMMER: Bunu bilmiyorum, erkeklere sorsanız belki daha iyi olur!
Gelecek hedefleriniz neler?
TUGAYOĞLU: Yurtdışındaki yarışlara katılmak istiyorum ama daha fırsat olmadı. Türkiye'deki şampiyonalara, özel yarışlara katılıyorum. Dünya Şampiyonası'na gitmek istiyorum, oradaki arkadaşlarla da yazışıyoruz. Davet ediyorlar sürekli. Bir sponsor bulursam yurtdışındaki yarışlara katılmak en büyük hedefim.
DALLHAMMER: Yarışlardan zevk almak çok önemli, ben keyif için buradayım. Enduro yarışlarına katılarak hayatını kazanan çok az sporcu var. Bu genel olarak çok güzel bir hobi. Eğlenmesem burada olmazdım. Antalya'ya ikinci gelişim.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kemer'de final
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN