Milli parklara çözüm

Giriş Tarihi: 29.9.2013

Milli park alanlarında yaşanan mülkiyet sorunu, insan varlıklı planlamayla çözülüyor. Planlama ile Manavgat'a bağlı Beşkonak'taki 18 köyün tam 53 yıldır devam eden sorununun çözüleceği bildirildi

Milli park alanlarının 'insansız hayat'tan 'insanla birlikte hayat'a geçiş planlamasıyla yöre insanının yaşadığı mülkiyet ve yetki sorununun çözüleceği bildirildi. 'İnsansız hayat' prensibine göre 53 yıl önce koruma altına alınan Beşkonak Köprülü Kanyon Milli Park Alanı'nda 18 köyün mülkiyet ve yetki sorunu yarım asırdır çözülemiyor. Beşkonak bölgesi içinde bulunan ve içinde Selge antik kentin bulunduğu Zerk köylüleri, köyleri birinci derece SİT alanı içinde olduğu için evlerine Anıtlar Yüksek Kurulu'ndan izin almadan çivi bile çakamıyor. Beşkonak Köprülü Kanyon Milli Park Alanı'nın en önemli ikinci sorunu ise her yıl bir milyon yerli ve yabancı turistin rafting yaptığı bölgede su sporu işletmelerinin yetkisi konusu.

1960'LARDA PLANLANDI

Manavgat Kaymakamı Emir Osman Bulgurlu, ülke genelinde çoğu milli park alanında 1960'lı yıllarda 'insansız hayat' anlayışına bağlı planlama yapıldığı için günümüzde mülkiyet ve yetki sorunu çıktığını kaydetti. Türkiye'de 2012 yılında itibaren milli park alanlarının planlamasının 'insansız hayattan, insanla birlikte yaşam' anlayışına geçildiğini aktaran Bulgurlu, bu bağlamda Beşkonak Köprülü Kanyon Milli Park Alanı'nda yeni bir planlama ile 18 köyün yarım asırdır süren mülkiyet, yetki ve turizm hizmetlerinde yaşadıkları sıkıntıları sona erdirmeye çalıştıklarını söyledi. Bulgurlu, "Milli park alanı içinde 18 köyümüz var. Park alanı insansız hayata göre planlandığı için bölgede dört bakanlığın yetki karmaşası var. Yeni yaptığımız planlama doğrultusunda Ankara'da olumlu görüşler geliyor. Zerk köyünde Selge antik kenti bulunduğu için köylülerin yarım asırdır mülkiyet sorunu var. Yeni milli park anlayışı ile sorunun çözüleceğine inanıyorum" dedi.

BİR KÖYDE 47 HANE ZORDA

Zerk Köyü Muhtarı Yaşar Bahar, milli park sorununa bağlı köylerinin 50 yıldır mülkiyet sorunu olduğunu ve bugün köydeki 47 hanenin zor durumda olduğunu kaydetti. Bahar, Manavgat Kaymakamlığı'nın hazırladığı projeden umutlu olduklarını kaydetti. Manavgat Turizm Altyapı Birliği (MATAB) Başkanı Recep Barut ise Beşkonak Köprülü Kanyon Milli Park alanında su sporu yaptırma yetkisinin MATAB'a ait olduğunu söyledi. Barut, Zerk köylülerinin yarım asırdır yaşadığı mülkiyet sıkıntısının sorunu çözmek için ellerini taşın altına koymaya hazır olduklarını bildirdi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Milli parklara çözüm
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN