Uğur UĞURAL: Orkestramızın şefi hormonlar

Giriş Tarihi: 29.9.2013
Merhaba fit ve atletik yaşam dostları... Merhaba güzel Antalyamızın sağlığı değerli güzel insanları.
Değerli okurlarımız, bir hafta önceki yazımda sizlerden gelen yoğun istek üzerine çok özel bir besin olan goji berry meyvesini tanıtmıştım.
Geçen haftadan bu yana goji berry konusuna gösterdiğiniz yoğun ilgiye minnettarız. Tüm maillerinizi en kısa sürede cevaplamaya çalışacağım.
Bu hafta yine gündem yaratacak bir konuyla karşınızdayız. Hormonlar ve yeni yağ yakma yöntemleri...
Vücudumuz tıpkı bir orkestraya benzer. Bu orkestranın şefi hormonlarımızdır.
Tüm biyolojik işlev; ahenk ve uyum içindedir. Ancak yanlış verilen bir komutun ardından hatayla basılan bir nota tüm ahenk ve uyumun bozulmasına yol açabilir.
İşte hormonal işleyişimiz de aynı...
Yaşama yön verir. Kilolu olup olmamamız ya da hep fit kalmamız işte bu yüzden. Kimine su içse yarar kimi taş yese yakar deyimlerinin bilimsel tek kaynağı vardır. Hormonlarımız.
Bazen yorgun, negatif enerji dolu ve isteksiz olursunuz. İçinizden hiçbir şey yapmak gelmez. Bazen de çok enerjik, aktif, dinamik bitmek tükenmek bilmeyen motivasyonel duygularla dolup taşarsınız. Aradaki fark bu orkestranın uyum içerisinde çalışıp çalışmadığının getirdiği farktır. Uyum ve ahenk olursa yağ yakımı gerçekleşir fit ve atletik kalırsınız. Olmazsa diyet ve spora rağmen bırakın kilo vermeyi kilo dahi alırsınız.
Çoğunuz için durum bu ve suçlusu hormonlarınız. Bu yüzden bugün size hızlı bir şekilde yağ yakmanın yollarını göstereceğim. Yağ yakan hormonlarınızı dengeleyerek benim gibi enerjik biri hatta daha fazlası bile olabilirsiniz.
Şişman olmanız, sizin suçunuz olmayabilir. Şok eden yeni araştırma sonuçları, zayıflamanıza engel olabilecek, yağ yakan beş hormon keşfetti.
Salgı bezlerinde üretilen, kana salınan hormonlar vücudun kuryeleridir.
Hücreler arasında sinyal taşıyıp, ruh halinizden metabolizmanıza kadar, birçok şeyi etkilerler. Kilo almanıza yol açan tiroit ve stres hormonlarını biliyorsunuz.
Bugün yağ yakmanızı sağlayacak 5 farklı hormonu göstereceğim...
Ghrelin, acıktığınızı hissettirir. Leptin, iştahı keser. Kolesistokinin, ya da CCK, tok olduğunuzu hissettirir. İnsülin, yağ yakmaya yardım eder. İrisin de, yağı beyazdan daha iyi yanan kahverengiye çevirir.
Bu hormonlar birlikte çalışmazlarsa, zayıflamanıza engel olurlar. Bu yüzden, yağ yakan gizli hormonlarınızı nasıl çalıştıracağınızı söyleyeyim...
İlk şart bol oksijen ve hareket. Elimizin altında Antalyamız ve o muhteşem spor parkları var. Konyaaltı'nda, Lara'da, Dokuma'da ve daha pek çok semtte hiçbir şehirde kolay kolay rastlayamayacağınız büyük, geniş, tertemiz havasıyla spor alanlarını kullanarak ilk mücadeleyi başlatalım.
Spor ve bilimsel beslenme ile az önce saydığım bu sihirli hormonların birlikte çalışmalarını sağladığınızda, yağlarınız eriyip gidecektir.
Çoğu insan, zayıflamalarına engel olan şeyin hormonlar olduğunun farkında değildir.
Vücudun diyete tepkisini, yağın nerede depolandığını, iştahı, her şeyi hormonlar kontrol eder. Her şey hormonlara bağlı. Hormon dengesizliğine dair tek bir semptomunuz bile varsa, metabolizmanız düzgün çalışmaz. Bence bu zayıflama konusunda çığır açan bir gelişme.
Mesele artık aldığınız kalorilerin, yaktığınız kaloriden az olması değil. O denkleme hormon dengesini eklemezseniz, istediğiniz kadar diyet ve egzersiz yapın, kilo veremezsiniz.
Tiroit hormonu vücuttaki bütün hücrelerin metabolizmasını kontrol eder. Ne kadar diyet ve spor yaparsanız yapın tiroit hormonu az çalışan biri iseniz kilo alırsınız.
Daha çok spor yapıp, aldığınız kaloriyi iyice düşürürsünüz ve daha çok kilo alırsınız.
Çünkü stres hormonlarını arttırırsınız.
Bu stres hormonları, tiroit hormonlarını bastırır ve bu yüzden şişmanlarsınız. Kilo vermek için çabalıyorsunuz ama tartıdaki ibre yerinden oynamıyor. Bu sizin suçunuz değil. Peki hormonlarınızda dengesizlik olup olmadığını doktora gitmeden nasıl anlayacaksınız?
Bunun üstesinden nasıl geleceğiz? Doğru yolu nedir? Haftaya sizlere soracağım 5 soruya vereceğiniz cevaplar çok önemli.
Sağlık ve sevgiyle kalın.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Uğur UĞURAL: Orkestramızın şefi hormonlar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN