Türkiye'nin en iyi haber sitesi

ANTDOB sezonu açtı

Giriş Tarihi: 30.9.2013

Anadolu Sihiri müzikalinin dünya prömiyeri ile yeni sanat sezonunu açan Antalya Devlet Opera ve Bale Festivali'nin ilk gecesine ilgi çok büyük oldu. Müzikalde toplam 128 kişilik dev kadro sahneye çıktı

Antalya Devlet Opera ve Balesi (ANTDOB) yeni sanat sezonuna "Anadolu Sihiri" müzikalinin dünya prömiyeri ile başladı. Haşim İşcan Kültür Merkezi'nde gerçekleştirilen sezon açılışında Ankara, Samsun ve Mersin Devlet Opera ve Balesi Müdürlüklerinde kapalı gişe sahnelenen "Anadolu Sihiri" müzikali, 5 solist, 43 koro, 60 orkestra ve 20 bale sanatçısı olmak üzere, 128 sanatçı kadrosu ile yeniden düzenlenerek dünya prömiyeri yapıldı.

RENKLİ SAHNELER

Mevlana, Mehteran, Hacivat- Karagöz, Köroğlu, Aşık Veysel, sıra geceleri, kına geceleri, Kırkpınar güreşleri ile pek çok yörenin türkü ve folklorundan örnekler verilen müzikalin metin ve librettosu Devlet Opera ve Balesi Genel Müdür Yardımcısı Şadi Erdoğan'a, müzik düzenleme ve bestesi ise Ali Aykaç'a ait. Anadolu tarihi, kültür ve sanatının özü bozulmadan, evrensel formlarla işlenip kaynaştırılarak müzik, dans, tiyatral anlatımla temsil edilen eser, Mehmet Balkan tarafından sahneye konuldu.

BÜYÜK İLGİ GÖRDÜ
Eserde orkestra şefliğini Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürü Prof. Rengim Gökmen ve ANTDOB Orkestra Şefi Ömer Yöndem, koro şefliğini Mahir Seyrek üstleniyor. Tayfun Çebi'nin dekor, Sevtaç Demirer'in kostüm, Mustafa Eski'nin ise ışık tasarımını yaptığı müzikale sanatseverler yoğun ilgi gösterdi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
ANTDOB sezonu açtı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN