Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Saldırıya Uğrayan Sanat

Altın Portakal'da 1970'ler ve 12 Eylül günleri Antalya'sında sanat eserlerine yapılan saldırıların ele alınacağı söyleşi yapılacak

Giriş Tarihi: 1.10.2013
50'nci Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali programı içinde, 1970'li yıllar ve 12 Eylül'lü günler Antalya'sında sanat eserlerine yapılan saldırıların ele alınacağı "Saldırıya Uğrayan Sanat" başlıklı bir söyleşiye yer verilecek. Eserleri saldırıya uğrayan sanatçılardan heykeltıraş Mehmet Aksoy, ressamlar Yusuf Taktak, Figen Aydıntaşbaş'ın konuk olacağı söyleşide, dönemin tanıklarından 1973-80 yılları arasında Antalya Belediye Başkanlığı yapan Selahattin Tonguç, dönemin Festival Yöneticisi Akın Önen ve kent tarihçisi Hüseyin Çimrin de yer alacak. Söyleşinin moderatörlüğünü sinema yazarı ve sanat eğitimcisi Tuncer Çetinkaya üstlenecek. Eserleri saldırıya uğrayan sanatçılardan Orhan Taylan söyleşiye, göndereceği mesajla katılacak.

DUVAR RESİMLERİ
1976'DA Antalya Festivali "Uluslararası Film ve Sanat Festivali" olarak düzenlenmiş, plastik sanatlar da festivale dahil edilmişti. Resim ve heykel sanatının tanınmış isimleri Antalya'ya gelmiş, kentin dört bir yanını duvar resimleri ve heykellerle donatmışlardı. Bu sanat şöleni, resimler ve heykellere yapılan saldırılarla gündeme gelmişti. Sanat, 12 Eylül'den de nasibini almış, üretilen snat eserleri tahrip ve yok edilmişti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Saldırıya Uğrayan Sanat
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN