Tıkış tıkış sınıfın sebebi belediye

Ak Parti Muratpaşa İlçe Başkanı Işıkhan, ilçedeki okul eksiğinin kaynağının belediye olduğunu öne sürdü. Yeni okulların, belediye çalışmadığı için yapılamadığını söyledi

Giriş Tarihi: 1.10.2013
Son olarak Yenigün Mahallesi'nde 24 yıllık okul özleminin son bulduğunun açıklanması ile gündeme gelen Murapaşa ilçesindeki okul sorunuyla ilgili tartışma farklı bir boyuta taşındı. Ak Parti Muratpaşa İlçe Başkanı Abdullah Işıkhan, Muratpaşa ilçesinde ciddi bir okul eksikliği sorunu yaşandığını söyledi. Bu konuda Muratpaşa Belediye Başkanı Süleyman Evcilmen'i suçlayan Işıkhan, "İmar sorunları nedeniyle okullar yapılamıyor" dedi.

SON 5 YILDA 3 OKUL

Muratpaşa Belediyesi'nin son 5 yılda sadece 3 okulun imar sorununu çözdüğünü anlatan Işıkhan, "Milli Eğitim Müdürlüğü'nden talep gelmesine karşın sorunu çözülmeyen okul alanı sayısı ise 135. Zaten Muratpaşa'da toplam okul sayısı 92" dedi. Yaşanan bu sorunlar nedeniyle Muratpaşa'da sınıf mevcutlarının çok yüksek olduğunu ifade eden Işıkhan, "Muratpaşa'da toplam 2 bin 255 derslikte, 95 bin öğrenci var. Bazı okullarda ikili öğretim olmasına karşın sınıf mevcut ortalaması 42. İkili öğretim olmasa mevcut 60-65'in üzerine çıkacak" diye konuştu.

HAYIRSEVERLERİ HAZIR

Okul sorununun Muratpaşa'ya yakışmadığını anlatan Abdullah Işıkhan, "İmar sorunları çözülse, birçok okul için gönüllü hayırseverler var. Hızla okullar yapılıp, bölgenin okul sorunu çözülebilir" dedi. Okul bölgeleriyle ilgili en önemli sorunun, özel mülkiyet ve kamu ortaklık planı gereği terkler konusunda yaşandığını dile getiren Işıkhan, "Belediyenin bu alanları kamulaştırması gerekiyor. Kamulaştırma bedeli zaten Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından karşılanıyor. Belediye sadece sorunun çözümü için aracılık yapacak. Ama bu yapılmıyor. Bir an önce eğitim alanlarının sorunu çözülmeli" dedi.

2009'DAN BERİ BEKLENİYOR
Antalya İl Milli Eğitim Müdürü Osman Nuri Gülay da 2009 ve 2011 yıllarında Antalya'daki 19 belediyeye müracaatta bulunarak, imar sorunu çözülmüş okul alanı talep ettiklerini açıkladı. Muratpaşa ilçesinde bu şekilde çözüm talebi olan 108 okul alanı olduğunu açıklayan Gülay, "Antalya merkez nüfusunun yarısı Muratpaşa'da. Bu nedenle sorunların çözülmesi önemli" dedi.

SORUNSUZ TAPU BEKLİYORUZ
İlçe belediye başkanlarına çağrıda bulunan Gülay, "Belediye başkanlarımızdan okul alanı olarak ayrılmış, mülkiyet sorunu çözülmüş ve tapu devirleri yapılmış arsalar istiyoruz. Sorunsuz tapu bekliyoruz" dedi. Yeni okullar için hem ödeneklerinin bulunduğu, hem de hayırsever müracaatları olduğunu hatırlatan Osman Nuri Gülay, "Bu şekilde imar sorunu çözülmüş okul alanları gelirse, hemen programa alırız ve hızla yeni derslikler yaparız" dedi.

YENİGÜN DE ÇÖZÜLMEDİ
Son olarak gündeme gelen Yenigül Mahallesi'ndeki okul alanıyla ilgili de açıklamada bulunan Gülay, "Burada da mülkiyet sorunu henüz çözülmedi. Okul alanının yarısı belediyenin, diğer yarısı ise bir kooperatife ait. Sorunun çözülmesi için belediyeyle yazışmalarımız devam ediyor. Sorun çözülürse orada da okul yapacağız" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Tıkış tıkış sınıfın sebebi belediye
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN