Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Antalya'nın gündemi okul arsası sorunu

SABAH Akdeniz'in gündeme getirdiği okul arsalarında yaşanan imar sorunu Antalya'nın gündemi oldu. Konu hem Muratpaşa Belediye Meclisi hem de İl Koordinasyon Kurulu toplantısında ele alındı

Antalya kent merkezinde ve özellikle Muratpaşa ilçesinde yaşanan ve sınıf mevcutlarının 40 kişiyi aşmasına neden olan yeni okul yapımı için arsa bulunamaması sorunu, SABAH Akdeniz tarafından duyurulunca, konu kent yöneticilerinin de gündemi haline geldi. SABAH Akdeniz'in Ak Parti Muratpaşa İlçe Başkanı Abdullah Işıkhan ile Milli Eğitim Müdürü Osman Nuri Gülay'ın açıklamalarına dayanarak gündeme getirdiği okul arsalarının imar sorunu konusu Muratpaşa Belediye Meclisi'nde uzun tartışmalara neden olurken Vali Sebahattin Öztürk'ün başkanlık ettiği İl Koordinasyon Kurulu toplantısının da ana gündemi oldu. SABAH Akdeniz'de yer alan haberde belediye başkanlarına seslenerek sorunsuz arsa talep eden Milli Eğitim Müdürü Gülay, çağrısını İl Koordinasyon Kurulu toplantısında da yineledi. Gülay, her yıl yaklaşık 20 bin öğrencinin Antalya'da eğitim hayatına başladığını hatırlatarak, "Eski okulları yıkıp yeniliyoruz. Ancak belediyelerden isteğimiz bize arsa üretmeleri. Sorunsuz arsa ürettiklerinde oralara okul yapmak istiyoruz" diye konuştu.

ARSA OLSUN GERİSİ KOLAY

Vali Öztürk de bu sözler üzerine yerel yönetimlere çağrıda bulundu. Öztürk, "Merkezdeki belediye başkanlarımızdan bir ricada bulunalım. Arsa konusunda yardımcı olsunlar. En çok sıkışıklık olan yerler Muratpaşa, Kepez ve Konyaaltı ilçeleridir. Ayrıca Alanya ve Manavgat merkezlerimizdir. Buralarda, yerel yönetimler bize yardımcı olurlarsa, biz diğer hususları tamamlayacağız" diye konuştu.

SERT TARTIŞMA OLDU
Aynı zamanda Muratpaşa Belediye Meclis Üyesi olan Ak Parti Muratpaşa İlçe Başkanı Işıkhan'ın Sabah Akdeniz'e yaptığı Muratpaşa Belediyesi'nin 5 yılda 3 okul yerinin imar problemini çözdüğünü ve 135 okulun ise imar beklediği açıklaması ile başlayan tartışma, Muratpaşa Belediye Meclisi'nin Ekim ayı toplantısına damga vurdu. Işıkhan'ın belediyeyi zan altında bırakan açıklamalar yaptığını vurgulayan Muratpaşa Belediye Başkanı Süleyman Evcilmen, "Işıkhan beni hayal kırıklığına uğrattın. Okul alanları ile ilgili imar plan sorunları yoktur. Bütün Muratpaşa'nın okulları planlıdır. 1999 yılından önce planlanmıştır. 153 okul alanı varmış. Yönetmeliğe göre yüzde 90'ı okul yapılmayacak alanlardır. Bu şekilde devam ederseniz örgüt tabanınız size güvenmez" dedi.

KEPEZ ÖNDE GİDİYOR
Muratpaşa Belediye Meclis Üyesi Abdullah Işıkhan ise Evcilmen'in açıklamaları karşısında şunları söyledi: "Muratpaşa'daki okullarla alakalı belediyenin üzerine düşen görevi yeterince yapmadığına inanıyorum. İlçede ikili öğretim olmasına rağmen sınıf ortalaması 42 öğrenci. Oysa geri kalmış gibi görünen Kepez'de öğrenci ortalaması 27 ve ağırlıklı tek öğretim. Bu neden diye bakıldığında son 5 yılda Muratpaşa'nın okul alanı olarak kazandırdığı yer sayısı 3. Ama Kepez Belediyesi sadece 2013'ün 9 aylık döneminde 13 tane eğitim alanının sorunlarını çözerek, Milli Eğitim'e devretti. Muratpaşa'da okul alanına kazandırılması için bekleyen 135 yer olduğunu açıklamıştım" şeklinde konuştu.

PARA VAR ARAZİ YOK

Göç nedeniyle her yıl 15-20 bin öğrencinin Antalya'ya geldiğini açıklayan Öztürk, "Sadece onlar için senede 30 okul yapmamız gerekli. Kaynak sorunu hem devlet hem hayırseverler sayesinde büyük oranda çözüldü. Ancak bir büyük okulun yapılması için 10 dönüm lazım. Antalya merkezde 10 dönüm arazide, altı üstünden daha pahalı yani. İstimlak parasının yüksekliği nedeniyle özellikle devlete ve belediyeye ait yerler arıyoruz" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Antalya'nın gündemi okul arsası sorunu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN