Türkiye'nin en iyi haber sitesi

BD Sinema Müzesi açıldı

Altın Portakal Film Festivali'nin fikir babası yönetmen Behlül Dal'ın sinema materyalleri, kendi adına açılan müzede sergilenmeye başladı

Giriş Tarihi: 6.10.2013
Altın Portakal Film Festivali'nin fikir babası ve Antalya'nın ilk sinemacısı Behlül Dal'ın anıları, kendi adına açılan müzede yaşatılacak. Haşim İşcan Mahallesi'ndeki eski Antalya Kent Belleği binasına kurulan Behlül Dal Sinema Müzesi'nin açılışı, Vali Yardımcısı Recep Yüksel, Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Akaydın, Konyaaltı Belediye Başkanı Muhittin Böcek, Yeşilçam duayenleri Ediz Hun, Salih Güney, Talat Bulut, Oya Aydoğan, Kenen Kalav'ın da katılımıyla yapıldı.

KONSEPT MÜZE

Behlül Dal'ın eşi Nevin Dal adına ünlü yönetmen Ertem Göreç'e ve müzenin tasarımcısı Ayhan Doğan'a plaket verilmesinin ardından kapılar ilk ziyaretçilere açıldı. Antalya'yı kültür ve sanat şehri yapmak için yola çıktıklarını belirten Akaydın, "Müzemize ismini verdiğimiz Behlül Dal, bizim için çok değerlidir. 80 yıllık ömründe sanata kazandırdıklarının yanında 30'a yakın film eseri bulunmaktadır. Dal'ın eserlerini müzemizde yaşatacağız. Bu müze arşiv niteliğindedir" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
BD Sinema Müzesi açıldı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN