Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Çocuğunuzu sık emzirin

Giriş Tarihi: 6.10.2013
Dünya Emzirme Haftası ile ilgili açıklama yapan Medical Park Antalya Hastane Kompleksi Çocuk Hastalıkları ve Sağlığı Bölümü'nden Uzm. Dr. Ebru Temel, yeni doğan bebek için en ideal besinin anne sütü olduğunu belirterek "Çocuğun anne sütü ile beslenmesinin sayısız yararları vardır. Anne sütündeki antikorlar bebeği mikroplu hastalıklara karşı korur. Bu nedenle anne sütü ile beslenen bebekler ishal, öksürük, nezle ve diğer sık görülen bulaşıcı hastalıklara daha az yakalanır" dedi. Yeni doğan bebeklerin en az 2 saat ara ile emzirilmesi gerektiğini belirten Uzm. Dr. Ebru Temel, "Bebekleriniz uyuyorsa uyandırın. Bebeklerinizin geceleri, 3- 4 saatten fazla uyumasına izin vermeyin, uyandırıp mutlaka emzirin. Bebeğin sık sık emmesi anne sütünü arttıracak en önemli etkendir" diye konuştu.

TÜM İHTİYAÇLARINI KARŞILAR

Anne sütünün birçok özelliğinden bahseden Temel, "Anne sütü tek başına ilk 4-6 ayda D vitamini dışında bebeğin tüm besin ihtiyaçlarını karşılar. Sindirimi çok daha kolaydır. Çünkü anne sütü sindirime yardımcı olan enzimleri içerir. Bebeğin büyüme ve gelişmesi için gerekli minerallerin bağırsaktan emilimini kolaylaştırır. Bebeğin büyümesinde çok önemli madde olan linoleik asitten zengindir. Protein ve mineral miktarı inek sütüne göre daha az olmasına rağmen bağırsaktan emilimi fazla olduğundan bebeğin ihtiyacını karşılamaya yeterlidir" dedi.

KOLOSTRUM
Memede ilk yapılan koyu kıvamlı ve sarı renkte süte kolostrum dendiğini belirten Uz. Dr. Temel "Doğumdan sonra ilk üç gün salgılanır.. Kolostrum bebekler için çok yararlıdır. Bebeği sık görülen enfeksiyon hastalıklarına karşı korur. Çünkü koruyucu antikorlardan çok zengindir. Kolostrum, daha sonra salgılanan süte göre protein, mineral ve vitaminlerden zengindir. Bağırsak hareketlerini uyarıcı etkisi vardır. Bu da bebeğin mekonyumunu kolayca çıkarmasını sağlar. Bu nedenle doğumdan sonra ilk yarım saat içinde bebek emzirilmesi için anneye verilmelidir. Başlangıçta az miktarda gelen ağız sütü bebek için yeterlidir. Bebek emdikçe miktarı giderek artar" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Çocuğunuzu sık emzirin
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN