Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Uğur UĞURAL: Sağlık için 5 soru 5 cevap

Giriş Tarihi: 6.10.2013
Merhaba fit ve atletik yaşam dostları. Merhaba güzel Antalyamızın sağlığı değerli güzel insanları. Değerli okurlarımız. Bir hafta önceki yazı konumuz rekor sayıda mail aldı. Herkes merak içinde bugün sizlere soracağım 5 soruyu merak ediyor. Geçen haftaki yazımızda vücut orkestramızı ve bu orkestranın şefi olan hormonlarımızı, daha da önemlisi yağ yakmamızı sağlayacak beş farklı hormonu detaylarıyla incelemiştik. Kilo vermek için çabalıyorsunuz ama tartıdaki ibre yerinden oynamıyor mu? Peki bu sizin suçunuz değil desem? Yorgun, halsiz, bitkin, yaşam enerjiniz çekilmiş bir durumda mısınız? Bunun üstesinden nasıl geleceğiz? Hormonlarınızda dengesizlik olup olmadığını doktora gitmeden nasıl anlayacaksınız? Çözümü sizlere soracağım 5 soruya vereceğiniz samimi ve dürüst cevaplarda...
1) Saçınız inceldi, kırılıyor veya dökülüyor mu?
2) Gaz, şişkinlik, mide yanması, ishal veya kabızlık var mı? Şişman hissetmenize yol açan bağırsak problemleri yaşıyor musunuz?
3) Stresli, gergin veya yorgun musunuz?
4) Öğün atlar mısınız? 5) Karın bölgeniz yağlı mı? Üçten fazla soruya evet cevabı verdiyseniz bu durum şu anlama geliyor: Hormon dengesizliğinin semptomları... Bu semptomların olması, kilo vermekte ve iyi bir kiloda kalmakta zorlanacağınız anlamına geliyor. Dengesizliğin yağ üzerindeki etkisini anlatayım. Aslında mesele denge, yağ değil. Yağ kendiliğinden yok olacak. Vücudu bir kuleye benzetelim. Ben vücudu böyle görüyorum. İç içe duran bir dizi hormon. Çok karmaşık ve hassas bir sistem. Bu parçaların her biri, bir hormonu temsil ediyor. Bir sürü farklı hormon var. İsimlerini ezberlemek zorunda değilsiniz. Bunlar vücuda bir takım karmaşık talimatlar gönderirler. Yağı saklamasını veya atmasını mesela. Diyelim ki farkında olmadan yanlış bir şey yediniz. İnsülin yükselip, çıldırır. Kule devrilir mi? Hayır. Çünkü diğer hormonlar size yardım eder. Ama stres ve fazla yemek, insulini devreden çıkarır ve bu desteği kaybedersiniz. Şimdi hala açsınızdır. Sonra strese girersiniz, hayat konusunda endişeleriniz olur ve birçok şeyi değiştirir. Stresten fazla yemeye başladığınızda daha önce duymadığınız bir hormon olan Leptin'in dengesi bozulur. Bu hormon beyne kalçalarda yağ olduğunu söyler. Beyin, dinlemez artık. Leptin de artık yoktur ve sizi desteklemez. Sonra da kahvaltıyı atlarsınız. Olay üstüne olay. Kahvaltıyı devreden çıkardığınızda yanlış bir zamanda acıkırsınız. Ghrelin bunu kontrol eder ve dengesi bozulur. Açlığınızı kontrol edemez. Hop. Kule çöktü! Bir veya iki hormonun dengesizliği bütün sistemi bozmaya, çökmeye ve yağ tutmasına yol açmaya yeter. Stres, gerginlik, uykusuzluk, hepsi bu hormonları etkiler. Bunların hepsini kontrol etmek zor görünüyor biliyorum ama korkmayın. Haftaya bu köşede yine en sık sorulan sorulara yanıt bulacaksınız. Zevk yiyeceklerinden mahrum kalmadan fit ve atletik kalmak kadınlar ve erkekler için neden büyük bir sorun? Özellikle 35 yaşı geçtiklerinde... Değerli okurlarımız. İnsanların kendilerine inandıklarında neleri yapabileceklerine şaşırırsınız. Kendimiz hakkındaki her olumlu düşünce pozitif öztelkindir. Hep yanınızdayız. Bu yolu beraber yürüyüp beraber başaracağız. Sağlık ve sevgiyle kalın.

HORMONLARI DENGELEMEK
Hormonları dengelemenin en iyi yolu, düzenli egzersiz ve yiyeceklerdir. Şuan güzel Antalyamız bunun için en güzel fırsat mevsiminde. Kendiniz ve çocuklarınız ve geleceğiniz için yapmanız gereken parklara sahillere koşmak ve dengeli beslenmek. Hepsi bu. Bir fırsat vermek vücuda. Zor değil inanın.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Uğur UĞURAL: Sağlık için 5 soru 5 cevap
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN