Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Sarısu'da karanlık tablo

Ak Parti İl Başkanı Mustafa Köse, belediye başkanları ile yaptığı toplantıda Sarısu Mesire Alanı'nın kiralanmasında ve sonrasında usulsüzlükler yapıldığını iddia etti

Giriş Tarihi: 7.10.2013
Ak Parti İl Başkanı Mustafa Köse, bir basın toplantısı düzenleyerek Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Akaydın'ı, Sarısu Orman İçi Mesire Alanı Projesi'nin kiralanması ve sonrasında usulsüzlük yapıldığı iddiasıyla suçladı. İl binasında düzenlenen toplantıya Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü, Döşemealtı Belediye Başkanı Nurettin Tursun ve yönetim kurulu üyeleri katıldı.

İHALE SÜRECİ
Antalya Büyükşehir Belediyesi'ndeki yolsuzlukları açıklamaya devam ettiklerini ifade eden Köse, yaklaşık 34 hektarlık Sarısu mesire alanıyla ilgili iddiaları açıkladı. İhale süreciyle ilgili bilgi veren Köse, "Sarısu halka açık olarak düzenlenmek üzere Ak parti döneminde Orman Bakanlığı'nda bir kiralama sözleşmesiyle tahsis olarak alınmıştı. Akaydın, göreve geldikten sonra Sarısu'yu 25 yıllığına ihale etmek üzere ihale açıldı. İhaleye 7 firma teklif verdi. Netice itibariyle 596 bin lira bedel ve KDV ile ihale ANTEPE'de kaldı" dedi.

İHALE DÖNDÜ
İhaleden 12 gün sonra Orman Bölge Müdürlüğü'nün belediyeye 'Bizim tahsis sözleşmemizde, bu alan üçüncü kişiye verilemez, bırakılamaz, tahsis edilemez' diye bir yazı gönderdiğini anlatan Köse, "Buna Belediyenin cevabı ise 'Biz bu alanı üçüncü kişilere tahsis etmedik, belediyenin bir kuruluşu olan ANTEPE'ye verdik. Dolayısıyla üncü kişilerle ilgili bir tahsis söz konusu değildir' oluyor. Buraya kadar problem yok. Bu noktada Orman Bölge Müdürlüğü çıkıp, 'Burayı sizden alacağız' demiyor. Ama durum bu kadar net ve açıkken ANTEPE bu söz konusu alanı aynı ihalede dördüncü olarak elenen, başarılı olamayan mobilya firmasına (Görk Mobilya) kiralama suretiyle veriyor" diye konuştu.

YAPILANLAR BİR KURGU

Yaşanan durumu 'komedi' olarak tanımlayan Köse, "Demek ki baştan bu firmaya bu ihale verilmek için bir kurgu yapılmış. Ortada Orman Bölge Müdürlüğü'nün şartnamesine aykırılık var. Ardından Orman Bölge Müdürlüğü, buranın üçüncü kişilere devredilmesi ve hukuka aykırılık olduğunu belirterek sözleşmenin feshi gerektiğini belirtiyor. Ve hukuki süreç başlatılıyor" dedi.

FİRMA HARCAMA ÇIKARIYOR
İhaleyi
alan şirketin Sarısu'da bir takım imalatlar gerçekleştirdiğini anlatan Köse, "Sözleşmenin feshine gidilince bu firmanın buraya yaptığı imalatların bedelinin ödenmesi ortaya çıkıyor. Bu bedeli belediyede kurulan bir komisyon belirliyor. Bu firmaya 3 milyon 223 bin 726 liralık bir ödeme çıkarılıyor. Orada yapılan imalattan en az üç dört katı bir bedel bu firmaya belediye tara- fından peşkeş çekiliyor. Ardından Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı çıkacak, 'Param yok, borcum çok, engelleniyorum' diyecek. Antalyalıları kandırmaya devam edecek. Antalya'nın hali bu" diye konuştu. Belgelerle konuştuklarının, iftira atmadıklarının altını çizen Köse, "Sayıştay sorgusunda 1.5 milyonun üzerinde kamu borcunun çıktığı bilinmektedir. Hukuksuzlukların cezasız kalmayacağı ortadadır" dedi.

HEP ENKAZ

Başkan Akaydın'dan açıklama beklediklerini vurgulayan Köse, "Belediye neden Orman Bölge Müdürlüğü'nün talebine aykırı hareket ederek ısrarla ihalenin fes edilme sonucu ister gibi belediye neden davranmıştır? Buna aykırı davranılması ve ardından 'Hükümet beni engelliyor, beni zor durumda bırakıyor, benim borcum var, halka hizmet edemiyorum, Sarısu'yu halkın kullanımına açamadım' demesi resmen elimi kolumu bağlıyorlar, enkaz edebiyatı yapması bu milleti kandırmaya yöneliktir" dedi.

KAYNAK ÇAR ÇUR EDİLİYOR

Büyükşehir Belediyesi'nin borçları konusunda da konuşan Köse, "Belediyenin iş bilmeyen, kaynaklarını çar çur eden, Antalyalıların parasını birilerinin cebine aktaran bir yönetimi vardır. Antalyalıların talihsizliğidir. Akaydın, belediyeyi devraldığında borç 350 milyon liradır. Türel, bir önceki belediye başkanı Kumbul'dan belediyeyi devraldığında borç 325 milyon liradır. Arada fark olmamasına rağmen 4.5 yılda Akaydın, durmadan enkaz edebiyatı yapmıştır. Antalya'ya hiçbir hizmette bulunmamıştır. Aynı borçla belediyeyi, devralan Ak Parti ise tarihinde görülmeyen hizmetler getirmiştir" şeklinde konuştu.

İLK ADAY ADAYI CERTEL
Köse, aday adaylığı süreciyle ilgili de bilgi verdi. 1 Ekim'de başlayan sürecin 1 Kasım'a kadar süreceğini anlatan Köse, "Doğru adayları doğru zamanda tespit ederek seçimlere gideceğiz. Aday adaylık süreci bittikten sonra anket çalışması ve temayül gerçekleştirilecek. Ondan sonra adaylarımızı kamuoyuna açıklayacağız" diye konuştu. Köse, "Yaklaşık 20 yıldır Akdeniz Üniversitesi'nde akademisyen olan Prof. Muharrem Certel ilk aday adayımız" dedi.

TÜREL'LE İLGİLİ İDDİALARA YANIT
Antalya'da yerel bir gazetede Menderes Türel ile ilgili yayımlanan iddiaları izlediklerini belirten Köse, söz konusu iddiaların daha önce gündeme gelmiş ve hepsiyle ilgili yargı kararları verilmiş, sorgulamalardan geçirilmiş, ibra edilmiş konular olduğunu söyledi. Köse, "Genel Başkan Yardımcımız sayın Menderes Türel tekzipleri gönderdi. Bu tekziplerin yayımlanmasını ve gerçeklerin kamuoyu ile paylaşılmasını istiyoruz. Zaten önümüzdeki günlerde sayın Türel bu hususla ilgili bir basın toplantısı düzenleyecek" dedi
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sarısu'da karanlık tablo
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN