Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Sinema duayenlerine 50'nci yıl ödülleri

Giriş Tarihi: 7.10.2013

Altın Portakal'ın başladığı 1964'te düzenlenen ilk festivalde yarışan filmler ile bugüne kadar Altın Portakal ödülü almış ve sinemada 50 yılı geride bırakmış olanlara özel ödül verildi

Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali'nin 50'nci Yıl Töreni'nde, Türk sinemasının duayenlerine özel ödüller verildi. Cam Piramit Fuar ve Kongre Merkezi'ndeki gecede, ünlüler kırmızı halıdan geçerek salona girdi. Sunuculuğunu Mete Horozoğlu'nun yaptığı program, Tuncel Kurtiz'in anılmasıyla başladı.

DUAYENLERE ÖDÜL

Gece, aynı zamanda festivalin ulusal uzun metraj yarışma jürisi başkanı olan 1964 yılının en iyi kadın oyuncusu Türkan Şoray, en iyi erkek oyuncusu İzzet Günay'a ödül verilmesiyle başladı. 3 saat süren gecede oyuncu, yönetmen ve senaristler Gülfer Refiğ, Tanju Gürsu, Göksel Arsoy, Nebahat Çehre, Ediz Hun, Fatma Girik, Ertem Göreç. Suna Selen, Ahmet Mekin, Işık Yenersu, Şerif Gören, Agah Özgüç, Necip Sarıcı, Güler Ökten, Yusuf Sezgin, Süleyman Turan, Safa Önal, Duygu Sağıroğlu, Eşref Kolçak ve Cahit Berkay sırasıyla ödüllendirildi.

KONSER VE BELGESEL
Nebil Özgentürk'ün "Venüs'ün Seyri" adlı belgeselin kısa bir bölümünün gösterilirdi. ken, Cahit Berkay'ın solist sanatçı olduğu Antalya Devlet Senfoni Orkestrası'nın Türk sinemasının ünlü film müziklerini seslendirdiği konserle gece renklendi.

SİNEMACILARDAN GÖNDERMELER
Ödül alan Fatma Girik ile Ediz Hun'un Türk sinemasının yokluklar içinde eser ürettiği yıllardan örnekler verdiği konuşmaları, salondakileri kahkahaya boğdu. Yönetmen Şerif Gören'in; "Asi bir delikanlı olarak girdiğim sinemada sansüre, Amerikan tröstlerine, darbeye, işkenceye, karşıyım. İçimdeki oto sansüre de karşıyım, onun için Çarşıyım" diyerek içine giydiği Beşiktaş'ın ünlü taraftar grubu Çarşı yazılı tişörtünü göstermesi de alkış aldı. Oyuncu Eşraf Kolçak ve Safa Önal ise, telif haklarını alamadıklarından dert yanarak devletten bu konuya el atmalarını ve haklarını almalarını sağlamasını istedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sinema duayenlerine 50'nci yıl ödülleri
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN